Lastearstid soovivad käimistoolide keelustamist

Lastearstid soovivad käimistoolide keelustamist

18. Sep 2018, 17:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Amazoni veebikaupluses müügil olev käimistool. 


Nõuanne käimistoolidest hoiduda pole midagi uut - arstid on seda soovitust jaganud juba 1990ndate algusest saati. Sellegipoolest on need veel kasutusel, mistõttu USA lastearstid nõuavad riiklikku keeldu käimistoolide müügile.

Ameerika lastearstide ühingu AAP vigastuste, vägivalla ja mügistuste ennetamise komitee juht dr Benjamin Hoffman ei hoia sõnu tagasi: "Ma näen beebide käimistoole oma olemuselt ohtlike objektidena, millel kasutamisest pole absoluutselt mitte mingit kasu ja mis ei tohiks USAs müügil olla."

Lastearstide mure tugineb faktile, et USAs jõuab igal aastal erakorralise meditsiooni osakonda palju beebisid, kes on ratastel käimistooliga näiteks trepist alla kukkudes peapõrutuse saanud, luid või isegi kolju murdnud, vahendab Scary Mommy

Ka Eesti spetsialistid on käimistoolide kasutamise vastu, kuid seda teisel põhjusel. "Peamine soovitus seoses käimistooliga on seda mitte soetada ega kasutada," on Emmede Klubile öelnud kogenud beebide ja laste füsioterapeut Kadri Englas. Käimistool hoiab last asendis, mis ei ole inimesele omane: soodustub lülisamba nimmeosa liiga suure nõgususe tekkimine, varvastel või päkkadel kõndimine, kehatüve vajumine - kui beebi veel ise ei seisa, ei ole tema keha ka seismisasendiks valmis. Sellegipoolest on käimistoolid müügis ja kasutuses ka siin.

 

Kas Sina pead käimistooli kasutamist mõistlikuks?