Lapsekandmise kasutegurid - nii lapse kui ka ema-isa jaoks

Lapsekandmise kasutegurid - nii lapse kui ka ema-isa jaoks

13. Jun 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsekandmine on ürgsetel instinktidel põhinev lapsekasvatusmeetod, mille puhul beebit hoitakse suurema või olulise osa päevast vanema füüsilises läheduses: vastava kõhukoti või kandelinaga rinnale või seljale seotuna. Vanema läheduses tunneb beebi end hästi ja areneb jõudsalt, ema või isa saab aga vabad käed igapäevatöödeks.

Paljud inimesed usuvad, et kui beebit liiga palju süles hoitakse või tassitakse, siis hellitatakse ta ära - temast saab vanema külge klammerduv või nõudlik laps. Tegelikult on selline uskumus sotsiaalselt konstrueeritud ega vasta sugugi tõele, kirjutab BellyBelly.

Vastupidi: tänapäevased uuringud näitavad, et mida rohkem psüühilist ja füüsilist lähedust emale-isale laps beebieas saab, seda turvalisemalt ta end ka hilisemas elus tunneb, seda kindlam enesehinnang tal välja areneb. Turva- ja kindlustunne, stabiilne enesehinnang aga nimelt hoiavad last ebakindluse tõttu vanema külge klammerdumast või liiga nõudlikuks kasvamast.

Lapsekandmine tähendab, et ema on kogu aeg oma beebiga koos ja õpib seetõttu automaatselt tema vajadusi paremini tundma. Seepärast nutavad ja nurisevad kantud lapsed 50 protsenti vähem kui lapsed, kes jäätakse ema igapäevatoimetuste ajaks üksi turvalisse kohta ootama.

On kindlaks tehtud, et lapsekandmine stimuleerib ka beebi aju arengut paremini - ta näeb, kogeb, kuuleb, õpib rohkem. Nende beebide kehas, keda vanemad kannavad, on tavalislet madalam stressihormooni tase - beebi on rahulikum ja õnnelikum.

Ema jaoks on lapsekandmine füüsiline väljakutse - trenn südamele, mis parandab vereringet, soodustab hingamisteede tööd ja seedimist.

NB! Lapsekandmiseks tuleb kindlasti valida selline viis, mis stimuleerib beebi istumiseks, seismiseks ja kõndimiseks vajalike musklite arengut, mitte ei kahjusta beebi selga ja puusasid! Kahjulikud on paljud klassikalised kõhukotid, mille puhul lapse jalad lihtsalt ripuvad. Laps peaks kõhukotis või linas olema näoga kandja poole ja tema jalgade asend peaks olema selline, nagu ta istuks, mitte ripuks. Siis on selg ja puusad kaitstud.

 

Tänapäeval on sellised tervislikku kandmisasendit soosivad kõhukotid õnneks ka Eestis levinud, näiteks võib BellyBelly soovitatud brändidest saada Ergo lapsekandmiskotte. Leida võib ka Hugabubi ja Manduca kotte-linu.

 

Kas kandsid oma last? Millist kotti või lina oskad soovitada?

20140430102255-67315.jpg

20140612025035-18162.jpg