Lapse päevased ja öised uned

Lapse päevased ja öised uned

24. Sep 2014, 15:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iga laps on individuaalne. Mõned lapsed magavad rohkem, kui teised ja see on normaalne. Samas vanuses laste unetunnid võivad varieeruda kahe tunni ulatuses. Vanematel lastel umbes tund. Kuid kui palju und vajab laps erinevas vanuses ja millised muutused toimuvad päevastes ja öistes unedes? Loe edasi.

Vanuse järgi

Vastsündinu

Uni kestab tavaliselt 10-18,5 tundi ja tal ei ole veel kindlaid uneaegu välja kujunenud.

1 kuu

Uni kestab tavaliselt 10-18,5 tundi ja uneajad pole nüüdki veel kindlad, aga laps hakkab harjuma öö ja päeva erinevustega. Tõenäoliselt magab ta rohkem öösel, kuigi magab ka päeval päris palju.

2 kuud

Uni kestab tavaliselt 10-18,5 tundi ja ta magab palju ka päeval. Vaatamata sellele, et laps on juba aktiivsem ja seltskondlikum, magab enamik neid mitu korda päevas. Laps võib hakata öösel ühte söögikorda vahele jätma.

3 kuud

Uni kestab tavaliselt 10-16 tundi Vähesed lapsed ( mitte kõik!) võivad selles vanuses juba terve öö magada - umbes 6-8 tundi jutti. Enamik neist magab päeval 2-3 korda.

6 kuud

Laps magab ööpäevas tavaliselt 13-14 tundi, 9-11 tundi öösel ja päeval kaks korda: kord hommikul ja kord õhtul.

9 kuud

Uni kestab tavaliselt 13-14 tundi. Enamik lapsi selles vanuses magavad terve öö, mõni tõuseb üles juba kell 5 hommikul. Ta võib ärkamata magada lausa 10-11 tundi jutti. Selles eas magavad lapsed enamasti kaks korda päevas - kord hommikul ja kord pärastlõunal. Aga võib tekkida juba probleeme une ja uinumisega, sest lapsed võivad karta emadest eeemalolekut.

Peale esimest aastat

12 kuud

Uni kestab umbes 12-13 tundi. Öösel 10-11 tundi, päeval magab laps 1-2 korda.

18 kuud

Uni kestab umbes 12-13 tundi. Selles vanuses magavad lapsed enamasti ühe une päevas, kuid kindlasti peaks ta veel mitu aastat päevaseid uinakuid tegema. Öösel magavad lapsed 10-11 tundi.

2 aastat

Uni kestab umbes 12-13 tundi. Enamik magavad päevas 1 kord ja öösel 10-11 tundi. Aga laps võib hakata keelduma magama minemast ja tõuseb voodis püsti.

3 aastat

Uni kestab umbes 12-13 tundi. Ka kolmeaastasele on lõunaseid uinakuid vaja, kuigi mõned nendest loobuvad. Sageli on laps õhtul peale lõunauinakust loobumist pahatujuline ja väsinud. Lapse võiks kolida juba suurema lapse voodisse.

4-5 aastat

Uni kestab umbes 11-12 tundi. Mõned lapsed magavad selles vanuses ainult öösel, mõned teevad endiselt 1-2 tunniseid päevaunesid. Kui laps läheb lasteaeda, on tal kergem kui ta päeval magab.

6 aastat

Uni kestab umbes 10-11 tundi. Selles vanuses lapsed enamasti enam lõunauinakut ei tee. Mõni laps näeb õudusunenägusid ja tal võib olla raskusi uinumisega.

7-8 aastat

Uni kestab umbes 9-11 tundi. Polegi palju jäänud, kui Su laps on juba nagu teismeline - läheb õhtul hilja magama ja ärkab nädalavahetustel hiljem.

Emmede Klubi

Räägi meile ka enda lapse magamisharjumustest!

Uni
eveliiy eveliiy 26. Sep 2014, 09:30

Kuni kahe aastaseks saamiseni magas poja meie kaisus. Igal õhtul sai laps pandud oma voodisse magama ja mõne tunni pärast roomas ta meie kaissu magama. Sööma kui ka emme juukseid tirima. Nüüd suvest kolisime Robini voodi tema tuppa ja oh imet laps magab rahulikult kuni kella neljani, siis jookseb meie kaissu, siis tahab ta ka pissile. Äratus on meil Robini poolt umbes kella kuue paiku.
Lõunat magab Robin 2-3 tundi.

24. Sep 2014, 17:45

Meie 1.7aastane poiss magab päeval ühe uinaku, kuid öösiti käime siian iüleval 3-4korda. Raske, aga lootus sureb viimasena.
Magama lähe õhtul kella 20:30-21 vahel. Ärkab hommikul kell 6:45 ja lõunauinakule läheb kella 13 ajal. Selline meie uinakute kava 😀!