Laps vaatab kõõrdi - pane tähele!

Laps vaatab kõõrdi - pane tähele!

19. May 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kindel on arvamus, et vastsündinute kõõrdsilmsus on normaalne ja pöörduv. Kuid alati ei ole kõõrdsilmsus nii süütu. Millistel asjaoludel peaks kiiresti spetsiaalset abi otsima ja mis juhtudel ei ole see probleem, räägib silmaarst ja kirurg Ieva Kūlniece.

Kõõrdsilmsuse puhul kaldub üks või teine silm üldisest vaatamise suunast kõrvale. Silmad võivad vaadata sissepoole, väljapoole, üles või alla. Kolme esimese elukuu jooksul ei suuda laps veel täielikult õppinud silmade koordinatsiooni kontrollima.

Selle tingimused:

  • Seda juhtub perioodiliselt nii ühe kui teise silmaga.
  • See kestab paar sekundit
  • Laps vaatab sissepoole kõõrdi.
  • Laps ei ole vanem kui 3-4 kuud.

Kui kõõrdsilmsus on aga erinevat tüüpi ( näiteks laps kõõritab ühe silmaga, kõõrdsilmsus on pikaajaline, silmad on suunatud välja, üles või allapoole, silmad on erinevad, lapsel on viltune peaasend või kõõrdsilmsus esineb peale teatud vanust) külasta KOHE silmaarsti!
Kõõrdsilmsus võib olla kaasasündinud ( esineb sünnist umbes 4-kuuseni) või omandatud.

Kui silm on pööratud väljapoole, nimetatakse seda seisundit eksotroopiaks, kui sissepoole, siis estroopiaks. Kõõrdsilmsus võib olla ka üks ajuhaiguste sümptomeid. Ka liiga halb silmanägemine võib põhjustada kõõrdsilmsust.

Samuti tuleb märkida, et kõõrdsilmsus võib kahjustada ka lapse nägemist, sest:

  • Võib põhjustada "laiska silma".
  • Mõjutab sügavuse nägemist ja arengut.
  • Kõõrdsilmsus võib olla ka tõsisemate silmahaiguste sümptom.

Kõõrdsilmsuse ravi sõltub selle tüübist. Alati ei ole võimalik seda ravida, kuid igal juhul määrab iga konktreetse juhtumi puhul silmaarst parima ravi!

Emmede Klubi