Kuidas vastsündinuga suhelda?

Kuidas vastsündinuga suhelda?

17. Jul 2013, 09:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Selgub, et vanemad saavad juba esimestest päevadest alates vastsündinuga suhelda ja jälgida beebi vastureaktsioone. Lähemalt räägib sellest psühholoog Diana Zande.

Psühholoog leiab, et vanemad saavad intuitiivselt väga hästi aru, mida teha. Tavaliselt hakkab ema kohe peale sündi lapsega kontakti otsima ja temaga rääkima.

Tegelikult hakkab suhtlus beebi ja vanemate vahel kohe sünnihetkel ja isegi juba sel ajal, kui beebi on veel kõhus.

Millal beebi räägib?

Vastsündinud magavad enamik osa ajast, aga samas veedab ta ka suure osa ajast ema rinnal. Lisaks sellele on hea aeg lapsega vestelda kui ta on vannis või te vahetate riideid ja mähkmeid.

Hea oleks lapsele rääkida, mida sa temaga just parasjagu teed. Lisaks vaata kindlasti lapsele otsa - silmside on väga tähtis.

Esimesena hakkab laps vanemate reageeringut mõistma - kas ta on lahke, õrn, rahulik... Talle on oluline ema ja isa nägusid jälgida. Keskendu nendel tegevuste ajal beebile!

Teiseks soovitatakse vanematel beebiga aeglaselt ja rahulikult rääkida.

Vahel, kui vanemad on stressis (näiteks võib emal sünnitusjärgne depressioon olla), ei pruugi neil olla jõudu beebi signaale märgata. Tehakse lihtsalt kõik automaatselt ära, ega olda beebiga otseses kontaktis.

Hoolimata sellest, kas ema on kurb või õnnelik, peab ta beebiga tegelemisel kogu tähelepanu talle suunama, mitte teise silmaga televiisorit vaatama. Beebidele on vanemate jagamatu tähelepanu väga oluline!

Ka laulmine on suhtlemine lapsega! Lisaks saad lapsega suhelda ka mitte-sõnaliselt, näiteks tema käsi hoides.

Igaljuhul võiks lapsega suhtlemine olla otsene ja rahulik, hoolitsev ja õrn.

Kas beebi saab sellele vastu reageerida?

Kui laps esimestel elukuudel väga ilmselgelt vastu ei suhtle, ei tohiks arvata, et teda ei peaks suhtlusesse kaasama!

Iga päevaga näed sa üha enam, kuidas laps üritab sulle vastata!

Beebi saadab pidevalt signaale välja ja kui vanemad oskavad rahulikult jälgida, on võimalik näha ja kuulda, kuidas laps vastu suhelda üritab.

Kõige tähtsam on, et vanemad räägiks lapsega aeglaselt ja selgelt, et lapse rütmiga sobituda.

Emmede Klubi

Kuidas sina oma vastsündinuga suhtled?