Kuidas toimib vaktsineerimisega saavutatav karjaimmuunsus? Vaata GIFi!

Kuidas toimib vaktsineerimisega saavutatav karjaimmuunsus? Vaata GIFi!

04. Apr 2017, 11:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui piisav osa kogukonnast on vaktsineeritud, on vaktsiinvälditava haiguse vastu kaitstud ka need, kes ise vaktsineeritud ei ole, sest haigus ei suuda enam selles kogukonnas levida. Seda nähtust nimetatakse karjaimmuunsuseks.

Vaktsineerimise vastased ütlevad tihtilugu, et vaktsineerimine on kasutu - nende ega nende tuttavate vaktsineerimata lapsed pole ju haigestunud ühtegi haigusse, mille vastu teised vaktsineerivad. Tegelikult on vaktsineerimata inimesed haiguste eest kaitstud just tänu sellele, et teised inimesed nende ümber on immuniseeritud.

Karjaimmuunsusele tänu on kaitstud ka beebid, keda ei ole veel vaktsineeritud; inimesed, keda tervislikel põhjustel ei vaktsineerita; ja inimesed, kellele vaktsiin ei toiminud.

Et karjaimmuunsuse olemust mõista, vaata kuuesekundilist animatsiooni, mis näitab, kuidas haigused levivad vaktsineerimata populatsioonis, 25% hõlmatusega, 50%, 75%, 90% ja 95% hõlmatusega populatsioonis - SIIN.

Just sel põhjusel püüdlevad riiklikud ja riikideülesed tervishoiuorganisatsioonid 95-protsendise vaktsineerimisega hõlmatuse suunas. Ning just sel põhjusel kahjustab otsus vaktsineerimisest loobuda tervet kogukonda ega ole pelgalt individuaalne valik.

(Allikas: IFL Science)