Kuidas õpetada last üksi mängima?

Kuidas õpetada last üksi mängima?

26. Feb 2013, 10:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Muidugi suudab rahulikuma ja flegmaatilisema iseloomuga laps kauem üksi olla, kui aktiivsem laps. Siiski on mõned näpunäited, kuidas saab lapsi õpetada ka veidi omaette olema.
 

Kui Sa tahad last omaette olema õpetada:
 

Kui Su laps mängib omaette, lasegi tal seda teha.
 

Kui Su laps tegutseb omaette, ära mine teda segama. See sobib nii vanemate laste kui ka beebide puhul. Enamik imikuid ärkavad rahulikult oma voodis ja hakkavad ümbrust uurima või oma kätega mängima.

Kui Su laps alustab ise mängimist, lase tal seda kogeda. Ära püüa last kontrollida ja aidata teda alati ühest asjast teiseni. Kui sa näed, et su laps on mingi tegevusega seotud, ära häiri teda.

 
Loo lapsele põnev keskkond, mis julgustab teda ümbrust avastama.
 

Kui Sa paned lapse matile lamama, aseta tema käeulatusse mänguasju, mida ta pole ammu näinud, et ta neid avastada saaks. Lastele ei ole vaja mitte ainult ohutut, vaid ka põnevat keskkonda.

Kui laps magab, võid Sa ta võrevoodi juurde panna mõne värvilise mänguasja või peegli - midagi, millest ta võiks üles ärgates huvitatud olla.
 

Ühtne reziim rahustab last. Ideaalis võiks lapsel olla stabiilne rütm. Näiteks minge alati peale hommikusööki mängunurka. Teades, kuidas asjad käivad, tunneb laps ennast kindlalt ja mängib hea meelega rahulikult omaette mängunurgas.

Muidugi nõuab see ka oma keskkonda- majas ei tohiks olla häirivat müra( telekas, raadio), sest see segab keskendumist ja üksi mängimist.
 

Ajasta oma ruumist lahkumist ja jäta ta üheks minutiks üksi. Laske tal see aeg omaette mängida. Kui laps mängib rahulikult, ära mine teda ise segama.

Alguses võiks see kesta 1 minut, hiljem pikemalt. Kui Sa tagasi naased, kiida last, et ta nii tublisti omaette mängis.

Kui Sa lahkud ruumist, aga laps muutub kohe murelikuks, reageeri tema häälele koheselt teisest toast. Ütle talle näiteks, et ma tulen kohe tagasi, toon köögist ühe õuna. Ma olen juba köögis ja tulen kohe tagasi."
 

Ära oota, et laps lõputult omaette mängiks.
 

Kõik lapsed oskavad omaette mängima õppida, aga kui kaua nad seda teevad, sõltub lapse temperamendist ja vanusest. Kuni 1-aastased lapsed mängivad tavaliselt omaette 5-10 minutit. Samas 3-aastane suudab seda juba pikemalt teha. Ja loomulikult oleneb see ka paljuski lapsest endast.

 

Kas Sinu laps oskab üksi mängida?

 

Emmede Klubi

Greetel EmmedeKlubi.ee Greetel EmmedeKlubi.ee 26. Feb 2013, 12:18

Eks see on mingis vanuses ka normaalne. Laps näeb enda suurema liikumisvabadusega seoses, et on võimalik emmest kaugemale minna ja emmel temast kaugemale ja ta veidi kardab, et äkki ema kaob ära. Meil oli ka mingis vanuses sama etapp. Ja nagu ikka, kasvab ka see aja jooksul välja. 😀

26. Feb 2013, 11:43

Minu laps ei mängi üksi. Käib ainult emmel taga ☹