Kuidas beebi kehatemperatuuri mõõta ja alandada?

Kuidas beebi kehatemperatuuri mõõta ja alandada?

26. Nov 2013, 17:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõrgenenud kehatemperatuur on keha loomulik reaktsioon viiruste vastu võitlemisel. Kui kehatemperatuur suureneb, hävinevad paljud viirused ja bakterid ning kaitsetegur suureneb. Aga kuidas ja millal kehatemperatuuri vähendada?

Nõu annab lastearst Gerda Lielause.

Koheselt tuleb kõrgenenud kehatemperatuuri alandama hakata:

  • kui laps on noorem kui 2 kuud - 38,0-38,5 ° С
  • kui laps on vanem kui 2 kuud - 39.0 to 39.5 ° С,
  • Kui lapsel on koos palavikuga krambid - 38.0 ° С.

Milliseid ravimeid võib kuni arsti tulekuni anda? 

On kaks palaviku alandajat, mis lastele sobivad: paratsetamool ja ibuprofeen. Aga neid tuleb kasutada vastavalt juhendile ja arsti poolt soovitatud kogustes. 

Väga oluline on lapsele vett pakkuda. Kui öösel on mõõtmisel lapse kehatemperatuur 38 või üle selle, on soovituslik talle palaviku alandajat anda, sest tõenäoliselt võib temperatuur veelgi kerkida. Nii saab laps paremini magada, tema kehatemperatuur ei tõuse ja tal ei ole valus ning ta ei kuumene üle.  Külmetushaigusest tingitud palavik püsib tavaliselt kuni kolm päeva. Kui sa annad lapsele ainult öösel palaviku alandajat, saab ta selle aja jooksul kokku kolm doosi ( kui sa annad aga vastavalt juhisele, võib see olla 12 korda). Loomulikult sõltub kõik arsti soovitustest. Konsulteeri lapse heaolu peale mõeldes kindlasti kõigepealt enda arstiga!

Kehatemperatuuri mõõtmine

Beebidel saab nagu täiskavanutelgi kehatemperatuuri kaenla alt mõõta. Aga on olemas ka spetsiaalne luti-kujuline termomeeter, millega saab suust temperatuuri mõõta. On olemas ka mitmeid teisi termomeetreid. Vali apteegist endale sobivaim. 
Enne mõõtmist tuleks termomeeter pesta sooja vee ja seebi või alkoholiga. 

Kui sa lapse kehatemperatuuri tagumikust mõõdad, pane tähele, et see on 0.5 ° С kraadi kõrgem kui suust mõõtes või  1 ° С kõrgem kui kaenla alt mõõtes.

Pisikeste beebide puhul on tagumikust lihtsam mõõta - juhul kui beebi loomulikult laseb. Kui beebile see ei meeldi, mõõda temperatuuri kaenla alt või spetsiaalse lutiga.

Tagumikust mõõtmine on sobilikum elektroonilise termomeetri puhul, sest selle mõõtmistulemus ilmub kiiremini. Tavaliste termomeetrite puhul peaks seda hoidma vähemalt 5 minutit ja on risk, et selle aja jooksul võib laps liigutama hakata ja termomeeter võib puruneda.

Tagumikust mõõtmisel: Pane beebi selili, hoia tema jalgu üle oma käe. Teise käega sisesta puhastatud termomeeter tema tagumikku ja hoia termomeetrit kahe sõrme vahel paigal.

Kaenla alt mõõtmisel: Tavalise termomeetri puhul on see parim mõõtmisviis. Ainuke negatiivnedaktor on see, et termomeetrit tuleb hoida 10 minutit. Samas saad sa beebit sel ajal süles hoida ja tal ei ole selle 10 minuti vastu midagi. Jälgi, et termomeeter oleks seal korralikult paigal. Hoia lapse kätt tema keha vastas.

Kui laps vastupanu osutab

Kui laps enda kehatemperatuuri mõõta ei luba, oota, kuni ta magama jääb. Pane ettevaatlikult termomeeter  tema kaenla alla ja hoia kätt vastu tema keha. Nii saab rahulikult temperatuur mõõdetud. 

Tähelepanu! Tagumiku kaudu ära lapsel magamise ajal kehatemperatuuri mõõda! Samuti ära paigalda magavale lapsele palaviku alandavat küünalt. Tagumikus on palju retseptoreid, mis võivad magavat beebit ärritada.

Emmede Klubi