Kui laps joob liiga vähe...

Kui laps joob liiga vähe...

05. Jun 2013, 14:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui laps ei joo päeva jooksul piisavalt vedelikku, võib see tema tervist ohustada. Kui laps joob aga liiga palju, mõjutab see neerude tervist. Kuidas õpetada lapsele joomist ja kui palju peab laps päevas jooma, selgitab lastearst Sarma Gaveika.

On lapsi, kes joovad väga palju ja on ka neid, kes ei taha juua. Nii, nagu täiskasvanudki. Kuid nii lastele kui täiskasvanutele on vedeliku tarbimine väga oluline. Kui keha saab liiga vähe vedelikku, võib see tervisele, eriti neerudele, ohtlik olla.

Kui laps on alles väike, ära unusta talle ise juua pakkuda - eriti, kui ta ei saa enam rinnapiima.

Väike laps, kelle põhitähelepanu on mängimisel, unustab sageli, et tal on janu.

Kõige parem on, kui laps joob puhast vett, lahjendatud värsket mahla või ilma suhkruta taimeteed.

Väga väikestele lastele on hea pakkuda spetsiaalset poes müüdavat vett imikutele - või siis lihtsalt keeta vesi läbi. Puu- ja köögiviljamahlad on head, aga väikestele lastele soovitatakse neid anda lahjendatud kujul, sest mahlad sisaldavad suhkrut ja puuviljad võivad happelised olla. See võib lapsele ebamugavust põhjustada või hambaid kahjustada.

Samuti tasuks meeles pidada, et mahl tekitab lastel kergesti täiskõhutunde ja nad võivad keelduda muust toidust, mida lapse tervislikuks toitumiseks vaja on.

Janu on keha hoiatussignaal. Kui Su lapse süda lööb kiiresti, või on ka kehatemperatuur kuumenenud, võib see tähendada, et ta on liiga vähe vedelikku saanud. On teatud kogus vedelikku, mida laps peaks omastama. Kui palju laps peaks vedelikku jooma, sõltub aastaajast, õhutemperatuurist. Kui laps on haige, suureneb vedeliku vajadus.

Kui beebi pissib kenasti ja on rinnapiimatoidul, tavaliselt vett pole vaja - kui tal ei ole palavikku, kõhulahtisust või oksendamist. Sel juhul peaks konsulteerima oma arstiga ja küsima tema käest, kas ja mida peaks lapsele juua andma.

Vanematele beebidele, kes söövad juba ka lisatoitu või kes on rinnapiima asendaja peal, tuleks pakkuda aeg-ajalt juua. Väikesed lapsed vanuses 2-3 aastat peaksid jooma päevas 750ml vedelikku, 4-6 aastased 850ml ja 7-9 aastased vähemalt 950ml päevas.

Kui laps keeldub vedelikke joomast, võiksid vanemad olla loovamad. Kui ta ei taha juua vett, mahla ega teed, on see võib-olla selle pärast, et ta ei ole harjunud maitsma - mida ta ei tea, ta ei proovi.

Üks nipp, mis võib aidata - lisa pudelisse piima juurde iga päevaga üha rohkem vett või mahla. Piima maitse on lapsele teada ja kui Sa seda järk-järgult millegi muuga segad, harjub laps sujuvalt maitsega ära.

Gaseeritud joogid ja karastusjoogid ei ole lastele igapäevaselt soovitatavad. Lastele maitseb magus ilmselt väga hästi, aga neid asju võiks lubada juua harva- kaugeltki mitte iga päev.

Kõige enam harjumusi, mis on seotud toidu ja joogiga, saavad lapsed oma vanematelt. Kui te joote lapsevanematena ka ise kodus teed, värsket mahla või vett, teevad seda ka lapsed.

 Emmede Klubi