Kristjan Port: Beebi toitmise ajal ei tohi näppida nutitelefoni

Kristjan Port: Beebi toitmise ajal ei tohi näppida nutitelefoni

03. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Spordibioloog Kristjan Port kirjutab ERR-i teadusportaalis Novaator Eestiski laialt levinud probleemi, laste ülekaalulisuse teemal. Ta paneb emadele südamele, et beebi või lapse toitmise ajal ei tohiks ajada järge nutitelefonis ega vaadata televiisorit.

"Teadlased on hakanud kahtlustama, et nii mõneski kodus koguvad beebid lisakilosid seetõttu, et emme vaatab lapse toitmise ajal televiisorit, on keskendunud arvutisse või mõnda muusse nutiseadmesse. Tehnoloogia vahendatud meedia tegeleb lapsevanema tähelepanu püüdmisega ja teeb seda paremini, kui süles pulseeriv maimuke," nendib Port.

Esiteks röövib telesaade või meediaseade ema tähelepanu ja ema ei märka, mil lapse kõht on täis. See probleem on väiksem rinnaga toitmise puhul, sest beebi lõpetab ise söömise. Teiseks aga on teadlased leidnud, et lapse toitmise ajal telefoni või telekaga tegelemine pärsib imetamise ajal vabaneva oksütotsiini positiivset mõju nii emale kui ka lapsele, sealhulgas loob kehvema ema ja lapse vahelise sideme mis mängib kaasa kehvemate toitumisharjumuste tekkele. 

"Vahest paned lapse toitmisel nututelefoni käest, sest lapse matused on liiga ränk õnnemäng," kirjutab Port karmid sõnad.

 

Kas Sul on kombeks lapse imetamise või lutipudelist toitmise ajal või lapsega koos söögilauas istudes käega nutitelefonis seigelda?

Mul oli (veel imetades) sarnane - päevast u pool või rohkem selle kallal. Plus see ise emotsionaalne. Ja millalgi vajadus kuidagi suhelda, sõpradele kirjutada, nõu küsida jne...

Mirjam Mirjam 03. Nov 2015, 22:50 Madi

Ma veedan ööpäevast mingi vähemalt neli tundi imetades, tund sellest rullin maksimaalselt netti. Küll see oksütotsiin toodetud saab!

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 03. Nov 2015, 21:16

Kristjan Porti väitel see ei loe, kui laps ei otsi kontakti - ikkagi ei tohiks, sest... midagi oksütotsiiniga 😃 See originaalartikkel pole tegelikult väga selgelt arusaadav. Minul aga oli ka imetades (ja mu laps võttis ikka 40 minutit korraga kui võttis) niiiiiiiii igav ja ebameeldiv, eriti öösel üksi öhe tühja passida, ma oleks hulluks läinud ilma telefonita.. RPA puhul polnud seda küsimustki, sest vaba kätte pole, ja juba suurem laps sööb RPA ka minutiga ära 😛 Nüüd tavalist toitu toites panen telefoni ära ja teleka kinni, aga kui ta üksi oma toolis sööb, siis rullin küll "mõnuga" kähku uued kirjad läbi 😃 Kuna kui ta on toolist väljas, siis ei luba üldse vaadata mul telefoni.

ekukas ekukas 03. Nov 2015, 17:49

Mina olen ka nö nutisõltlane. Kui laps tissitab, siis võtan telefoni kätte. Aga täpselt samuti nagu Miiu, siis pilke vahetan lapsega alati, kui ta seda soovib. Või kui tahab mulle oma piimast nõretavat naeratust demonstreerida, siis vaatan heldinult ja naeratan vastu. Öösiti ilma telefonita jääksin ma lihtsalt magama. Mida ma aga ei soovi, sest tahan, et laps oma voodis magaks. Samas olen ka liiga palju lugenud hirmujutte, kuidas laps ema tissi vastu ära lämbunud on.

Mirjam Mirjam 03. Nov 2015, 15:52

jaa! imetamise ajal rullin nutitelefonis internetti küll. mitte kunagi siis, kui beebi otsib minuga kontakti ja tahab pilkudega suhelda - need hetked on liiga väärtuslikud ja vahel ma suisa viskan telefoni käest, kui näen, et beebi minu pilku otsib. aga kui ta minust välja tegemata silmad poolvidukil nohiseb/uneleb või suisa magab, võtan nuhvli kätte küll - vastasel korral jään lihtsalt magama!