Keisrilõikega sündimine tõstab toiduallergiate tekkeriski

Keisrilõikega sündimine tõstab toiduallergiate tekkeriski

03. Oct 2018, 17:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti teadusajakirjas Journal of Allergy & Clinical Immunology avaldatud uuring jõudis ettearvatavale tulemusele - keisrilõike abil sündinud lastel on selgelt suurem allergia tekke tõenäosus, kui vaginaalsel teel siia ilma saanud lastel.

Teadlased analüüsisid enam kui miljoni aastail 2001-2012 sündinud lapse andmeid. Kõigist neist lastest kujunes mingi toiduallergia välja 2.5 protsendil.

Leiti, et keisrilõike teel sündimine suurendab hiljem elus toiduallergia tekke riski umbes 20 protsendi võrra. Tulemus oli ettearvatav, sest ka varasemad uuringud on leidnud, et sündimise viis ja immuunsüsteemi areng on seotud. Vaginaalse sünnituse jooksul puutub laps kokku bakteritega, mis mängivad rolli tema enda soolestiku mikrofloora kujunemisel. Soolestiku mikrofloora on aga immuunsuse oluline osa. Seetõttu on keisrilõiget seostatud atoopiliste haiguste, aga ka näiteks astma, ülekaalulisuse ja diabeedi tekkega.

Üllatuseks oli selles uuringus aga asjaolu, et enneaegsus vähendas toiduallergiate tekkeriski - kui laps oli sündinud enne 32. rasedusnädalat, siis vähendas allergia tekkeriski - tervelt 26 protsendi võrra.

(Allikas: IFL Science)

 

Kas Sinu lapsel on mõni allergia?