Jõulutunnel kogub tänavu raha enneaegsete laste jaoks

Jõulutunnel kogub tänavu raha enneaegsete laste jaoks

25. Dec 2017, 13:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ema ja isa lähedus on kõigi laste, ka enneaegsete beebite jaoks hindamatu tähtsusega tegur.


Tänavune ETV heategevussaade "Jõulutunnel" toetab annetajate abil sügavalt enneaegsetele vastsündinutele mõeldud perekeskse intensiivravi üksuse loomist Tallinna lastehaiglasse.

Eriline on loodavate palatite puhul see, et neis on olemas kõik tingimused selleks, et ema ja isa saaksid oma lapsega kogu beebi kasvamise-kosumise aja koos olla. Praegu selliseid perepalateid intensiivraviosakonnas ei ole. Sügavaid enneaegseid lapsi on aga Tallinna lastehaiglas aastas ligikaudu 400-500 ning nende arv järjest kasvab.

"Me oleme valmistunud perepalatite loomiseks mitu aastat," ütles Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja Liis Toome saates ja küsis, kas keegi jätaks oma aastase, kahe-aastase või kaheksa-aastase lapse üksi haiglasse. "Vastsündinu on aga olnud miskipärast aastaid üksi haiglas, olen käinud mitmetes osakondades Euroopas, kus kuvöösid on järjest reas, emale isale on ainult taburet ja külastusaeg on piiratud, võib-olla kolmkümmend minutit." Eestis on olukord õnneks parem - enamuse ajast saab ka ema haiglas olla, kuid tulevikus võiks haiglasse olla oodatud ka isa ning terve pere võiks elada ühes palatis.

"On ära näidatud, et kui pere hoolitseb ise enda lapse eest, siis need lapsed kasvavad paremini, arenevad paremini, hiljem on nende emotsionaalne ja kognitiivne areng parem ja perede stress on väiksem," ütles Toome.

"Jõulutunneli" saatejuht Urmas Vaino märkis, et kogu enneaegsete laste maailma aitamise süsteem vaatab väga paljuski Eesti poole, sest Eestil on olnud selles eestvedaja roll. "Me ei lahenda mingit mugavusprobleemi, see on sügavalt meditsiiniline küsimus," märkis Vaino.

Saates rääkis oma loo Helgi, kes sünnitas enneagse tütre 40 aastat tagasi. Toona enneaegsusest ühiskonnas ei räägitud. Nõukogude Liidus registreeriti lapsena need lapsed, kes sündisid alates 28. rasedusnädalast ja kaalusid vähemalt ühe kilo. Helgi last nimetati haiglas "naissoost looteks". Esimesel elunädalal last emale ei näidatud - arvati, et kui sureb, on emal nii kergem. Tänaseks on Helgi tütar Laina täiskasvanud naine ja ka ise enneaegselt sündinud lapse ema. Helgi ja Laina lugu saab järelvaadata SIIN

Jõulutunnel on eetris täna kell 10, 13, 16 ja 21.20. Stuudios on toredaid külalisi, teemakohased videolood, musitseerivad Ott Lepland, Ivo Linna ja Birgit Õigemeel, Tanel Padar, Elephans From Neptune, I Wear* Experiment, Traffic, Evelin Samuel, Hedvig Hanson jt.

Annetustelefonid avati 1. detsembril ja need jäävad avatuks 31. detsembri südaööni. Helistades numbrile 900 7701 saab annetada 5 eurot, numbrile 900 7702 annetatakse 10 eurot ja numbrile 900 7703 annetatakse 25 eurot.

 

Kas Sina juba annetasid?