Imetamine ise rindade kuju ei riku

Imetamine ise rindade kuju ei riku

07. Aug 2020, 09:24 Emmede Klubi Emmede Klubi

Teadmine, et pakud imetades oma beebile parimat võimalikku toitu, tekitab emas kindlustunnet. Samaaegselt võib aga kahaneda ema kindlustunne oma keha suhtes. Muutused naise kehas, mis määravad ära rindade imetusjärgse kuju, leiavad aga tegelikult aset juba enne beebi sündi: rindade muutumises on "süüdi" rasedushormoonid ja piima teke, mitte imetamine.

Rinnaga imetamist peetakse tihti üheks peamiseks põhjuseks, miks rindade kuju muutub - rinnad võivad jääda "rippuma". Paraku on emasid, kes pelgavad seetõttu imetamist või koguni loobuvad sellest. 2007. aastal Ameerika Plastikakirurigia Ühingu poolt läbiviidud uuring aga selgitas, et rindade rippumise põhjustajaks on üldiselt rasedusega kaasnevad muutused kehas, mitte imetamine ise. Uuringus ei leitud mingeid erinevusi imetavate emade ja mitte-imetavate emade rinna kuju vahel.

Relaksiin on hormoon, mis muudab raseduse ajal naise vaagnalihaste kõõlustevahelisi sidemeid lõdvemaks, et beebi saaks sünnitusteedest hõlpsamini läbi liikuda. Samas võib see hormoon mõjutada ka ülejäänud keha, sh rindade kudesid. Juba raseduse ajal täituvad naise rinnad piimaga ja muutuvad seetõttu suuremaks, mis relaksiini tõttu võib tuua kaasa rinnakudede "väljavenimise".

Nelja kuni kuue nädala jooksul pärast lapse sündi kohandavad ema rinnad end imiku nõudmistele. Emad, kes otsustavad mitte rinnaga toita, võivad koguni venitusarme kogeda, kuna piim koguneb rindadesse ikkagi ja rinnad suurenevad oluliselt. Ka imetavad emad kogevad rinnaga toitmise esimestel nädalatel rindade täielikku täitumist, kuniks rinnad uue režiimiga harjuvad. Pärast seda kohanemisperioodi muutuvad rinnad uuesti pehmemaks, piima tekib vaid imiku nõudmisele vastavas koguses ja suuri muutuseid rindades pole enam märgata.

Siiski võib rindade kuju imetamise jooksul erineda kujust, mille rinnad võtavad pärast imetusperioodi, kuna rinnaga toitmine hoiab ajutiselt rinna vajumist ära.

Kuigi rindade vajumist pärast rasedust ja imetamist pole võimalik täielikult ennetada, saab seda mitmete tunnuste abil ette ennustada juba enne rasestumist:

  • Ülekaal on tihti üks põhjus, miks rinnad pärast rasedust vajuvad. Seetõttu tuleks enne rasestumist olla normaalkaalus ja järgida tervisliku eluviisi põhimõtteid. 
  • Suitsetamine vähendab naha elastsust, mis suurendab rindade vajumise riski ja annab märku pikaajalistest probleemidest. 
  • Mõnel puhul on rindade kuju muutumine raseduse ajal geneetiliselt päritud. Mõne naise rinnad taastavad probleemideta oma esialgse kuju.
  • Mida vanem on naine, mida suurem on keha läbitud sünnituste arv ja mida suuremad on rinnad, seda suurem on rindade vajumise risk.


Allikas: Ilukirurgia erakliinik ArtiaClinic

 

Kas Sinu rinnad muutusid lapse saamisega?