Imetamine: 7 kasulikku nippi lopsakate rindadega emadele

Imetamine: 7 kasulikku nippi lopsakate rindadega emadele

05. Apr 2018, 09:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Olenemata sellest, kas rinnad on suured või väikesed, on nad igal juhul loodud imetamiseks. Vaatamata sellele võivad suure rinnakorviga imetaval emal olla teistsugused imetamisega seotud mured, kui väiksemate rindadega naisel. Kui sul on pigem suurem büst, on siin mõned kasulikud nipid, millest võib sinu ja su lapse jaoks imetamisel palju abi olla:

Imetamise nipp #1: Hangi hea ja mugav rinnahoidja

Viimaste raseduskuude ajal on soovitatav minna korraliku valikuga pesupoodi šoppama, kus müüja oskab sulle pakkuda sulle sobivas suuruses rinnahoidjat. Sul on vaja midagi, mis on korraliku toestusega, õiges suuruses korviga ja laiade, mugavate paeltega. Su rinnad muutuvad piima tootes raskemaks ja kohe kindlasti ei taha sa, et rinnahoidjapaelad su õlgu sooniksid. Lisaks võib liiga väikeses suuruses rinnahoidja põhjustada rinnapõletiku teket ja rindadele avalduva surve tõttu isegi rinnapiima hulka vähendada. Niisiis veendu, et kannad täiesti õiges suuruses rinnahoidjat – isegi, kui see tähendab professionaalilt nõu küsimist.

Magamise jaoks võib kasu olla venivast rinnahoidjast, mis sulle öö läbi toestust pakub – eriti, kui su rinnad palju lekivad. Püüa vältida tugikaartega rinnahoidjaid, sest ka need võivad soodustada rinnapõletiku teket või põhjustada piimajuhade ummistust. Kui võimalik, vali puuvillane rinnahoidja, eriti juhul, kui nahk su rindadel kipub pigem tundlik olema.

Imetamise nipp #2: Proovi kõikvõimalikke erinevaid asendeid

Suurte rindadega emadel võib olla pisut keerulisem last lihtsalt kätel hoides imetada. Üks parimaid ja lihtsamaid asendeid suurte rindade puhul on imetada külili lamades, sest nii toetub rind voodile.

Kui sul on lapse rinna kõrgusele toetamiseks tarvis patju, kasuta neid. Paljud lopsakamate rindadega emad on aga leidnud, et padjad tõstavad beebi liiga kõrgele. Ka lapse lihtsalt sülle asetamine võib olla teie jaoks sobiv asend.

Imetamise nipp #3: Toesta rind imetamise ajaks

Unusta esialgu imetamise ajal mitme asjaga korraga tegelemine, eriti vastsündinu puhul. Imetamiseks vajad sa esialgu kahte kätt, eriti alguses õige imemisvõtte saavutamiseks. Et rinda toetada, aseta käsi C-tähe kujuliselt nii, et pöial jääb rinna peale, nibuväljakust eemale ja sõrmed toetavad rinna alt kogu rinna raskust. Kui rind ei ole toestatud, võib nibu gravitatsiooni tõttu lapse suust välja vajuda või hoiab laps nibu liiga kõvasti suus, et seda välja libisemast takistada ning muudab nibud valulikuks.

Veel üks hea nipp on asetada rullikeeratud käterätik, lapp või väike tekk rinna alla rindkere vastu toestuseks. See võib anda sulle pärast lapse rinnale asetamist võimaluse kasutada teist kätt millekski muuks, kui rinna toestamiseks.

Imetamise nipp #4: Proovi erinevaid tehnikaid õige imemisvõtte saavutamiseks

Piima raskus sinu rindades võib koostöös gravitatsiooniga põhjustada nibude lapikuks muutumist – isegi, kui su nibud harilikult selised ei ole. Selle vastu on abi rindade toestamisest ja ka tihti ning pidevalt imetamisest. Kui sa ei näe oma rindade suuruse tõttu, mismoodi lapse imemisvõte välja näeb ja kas ta sellega korrektselt hakkama saab, palu võtte parandamisel abi imetamisnõustajalt või kasuta selleks peegli abi.

Proovi „võileivavõtet“, et nibu haaramist lapse jaoks lihtsamaks muuta. Selleks vajuta rindkude kokku nii, et see on paralleelne lapse suuga. Hoia sõrmi nibust eemal, et need lapsele ette ei jääks ja aseta laps lõug ees rinnale. Tundub raske ette kujutada, mida see tähendab? Kujuta ette, mismoodi sööksid suurt võileiba: sa vajutaksid selle pisut kokku, asetaksid selle esmalt alalõuale ja sulgeksid alles siis ülalõua. Proovi aidata lapsel sarnase tehnikaga nibu haarata.

Imetamise nipp #5: Enneta ja leevenda naha sügelust

Suuremate rindadega emad võivad rindade kasvamisest tingitud naha venimise tagajärjel kogeda sügelust ja venitusarme. Proovi õrnatoimelist niisutust, et sügelust leevendada – selleks sobib kõige paremini midagi puhast, looduslikku ja orgaanilist nagu kookosõli (millel on ka antibakteriaalsed omadused), oliivõli või magusmandli õli, sest beebi õrnad nägu ja käekesed on pidevalt rinna lähedal.

Lopsakate rindadega naistel on ka suurem oht rindadealuse ja -vahelise naha haudumiseks, mille tagajärjel võivad tekkida lööbed ja isegi seenhaigused. Kanna puuvillast rinnahoidjat ja vaheta rinnahoidjat tihti, kui tunned, et see on muutunud väga higiseks ja niiskeks. Kui pesemas käid, pese rindu veega (mitte seebiga) ja kuivata need korralikud, eriti altpoolt. Mõned emad kasutavad rindade piirkonna põhjalikuks kuivatamiseks isegi fööni.

Imetamise nipp #6: Õpi kõikjal imetama

Avalikus kohas imetamine võib suurte rindade puhul olla pisut keerulisem, sest siis paistavad rinnad pisut liiga palju välja, et end mugavalt tunda. See ei ole päris niisama lihtne, et tõmbad lihtsalt särgi pisut üles ja hoiad last kätel. Proovi peegli ees imetamist, et saada selgeks enda jaoks mugav asend, milles imetades ei ole liiga suur osa sinu rinnast kõrvalistele isikutele paljastatud.

Imetamise nipp #7: Kui sa muretsed piimakoguse pärast...

Mõnedel lopsakate rindadega emadel ei tekigi piima saabudes rindade pakitsuse või täituvuse tunnet ning rinnad ei näi toitmiskordade vahel kordagi piima täis olevat. See võib põhjustada palju asjatut muret piimakoguse üle. Parim viis tagada hea piimatootlikkus ja piisav kogus, on last järjepidevalt ja tihti imetada. Sa tead, et laps on saanud piisavalt piima, kui ta toodab iga päev rohkelt märgi mähkmeid. Ole lihtsalt õnnelik, et sa ei pea valulikult pingul rindade pärast iga päev vaevlema ja muretsema!

Rindade suuruse määrab rasvkoe kogus, kuid söögikordade vahel rindadesse mahtuv piimakogus sõltub ainult piimanäärmetest. Väikeste rindadega naistel võib rindadesse mahtuda rohkem piima ja vastupidi. Rindadesse mahtuv piimakogus mõjutab seda, kui pikk võib olla vahe söögikordade vahel enne, kui see piima tootlikkusele mõjuma hakkab. See, et sul on suured rinnad, ei pruugi ilmtingimata tähendada, et söögikordade vahele võivad jääda pikemad vahed. Niisiis on pidev imetamine siiski parim viis, kuidas stabiilselt piisavat piimakogust tagada – olgu sul siis A-korv, DD-korv või suuremgi.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Millises asendis oli Sinul lopsakate rindadega kõige lihtsam imetada?