Huggies @ Imede Tuba: Mis juhtub lapse arengus 16-24 kuu vanuselt?

Huggies @ Imede Tuba: Mis juhtub lapse arengus 16-24 kuu vanuselt?

05. Dec 2014, 22:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi koos füsioterapeut Claudia Helú lõid Imede toa - see on ruum, kus lastel on huvitav mängida ja õppida uusi oskusi.

Selles vanuses laps tegutseb juba aktiivselt esemetega, leiab asjadele erinevaid rakendusi ka jäljendamine on väga oluline osa lapse arengust. Laps mängib, et areneda vaimselt ning samal ajal arendab ka oma füüsilisi võimeid - need kaks valdkonda on omavahel tihedalt seotud.

Lapse jaoks on mäng otsene seos oma füüsilise suutlikkuse suurendamisega

Kui laps ei ole õppinud asetama ühte eset teisele, tähendab see, et ta ei oska esemeid ka sisestada kuhugi, ta ei püüa välja selgitada karpide, kohvrite ja riiulite sügavust, sest tal lihtsalt ei ole veel neid oskusi - seega, erinevate esemetega mängimine on oluline.

Selleks, et lapse oskused areneksid, peaks ta suutma visata mänguasju üle õla, ronida üle takistuste või kasti, selle kõige jaoks peab laps õppima mänguasjadega mängima.

Lapse jaoks on oluline leida ja avastada

Laps, kes on energiline kaldub püüdlema ülespoole - tema huvides on hea kui on kõrged riiulid, sest teda ei huvita see, mis laual on, ta soovib uurida asju, mis on kõrgel. Seega, laste mänguväljakul asetsegu objektid eri tasanditel, et laps saaks rahuldada oma soovi teada saada, mis esemed asetsevad kõrgemal.

Laps hakkab aru saama, mida tähendab palju ja vähe

Laps hakkab katsetama koguseid - kui palju kastaneid ma saan panna kaussi? Kas need tammetõrud mahuvad sellesse nõusse? Jah, ma suudan seda! Ta uurib, kas näiteks pallid sobivad ümmarguse anuma sisse. Läbi aktiivse mänguasjade sorteerimise õpib laps -  matemaatikat ja füüsikat, kuigi meile ei pruugi see nii paista.

Paljad jalad - oluline viis uurida maailma

Laps on juba vanem ja see tähendab, et ta peaks kandma jalanõusid. Jah, jalanõudel on oma ülesanne ja me saame seda kanda neid kogu oma elu, kuid see on väga oluline, et laps mängiks ka kaheaastaselt paljajalu. Väikesed paljad varbad on justkui käsi - nendega saab pigistada ja kraapida.

Lapsed tahavad ise uurida, mis on ohutu, mis on ohtlik

Selles vanuses laps on hakanud mõistma, et kus on ohutu ja kus on ohtlik ronida. Loomulikult ei saa me vältida esimesesi muhke, mis tekivad mängides, kuid ei tohi olla liiga kaitsev ja pidevalt öelda - ole ettevaatlik, oht ettevaatust, sa kukud, see ei ole vajalik, võimalda lapsel uurida keskkonda ja luba tal minna väljapoole oma mugavusstsooni.

Paku lapsele võimalikult laia valikut erinevaid eakohaseid mänge

Mida meie, vanemad, saame teha - saame märgata, milliseid mänge meie lapsed kõige enam armastavad - kas talle meeldivad erinevad helid või hoopis erinevad masinad, kas laps rohkem istub ja uurib erinevaid asju või  mängib ta aktiivselt kasutades oma keha. Millistes mängudes meie laps domineerib kui kaks aastat on täitunud, ütlevad meile veel vähe, selleks, kas temast saab jalgpallur, muusik või füüsika õpetaja, on veel vara.

Meie missiooniks on pakkuda erinevaid võimalusi ning laps ise valib, mis teda kõige rohkem huvitab. Kui me pakume talle vaid üht liiki mänguasju, näiteks pallid, ei ole tal muud valikut, kui nendega mängida, kuid see ei tähenda, et temast kasvaks edukas sportlane.

Vanematena võime läbi oma laste täita enda unistusi parimast jäähoki  mängijast, jalgpallurist või lauljast, me saame oma 3-aastasele lapsele pakkuda teatud tüüpi koolitust, kuid tegelikult peaksime jälgima oma last ja austama tema valikut. Kui talle meeldib hoki asemel hoopis laulda, peaksime meie lubama tal seda teha, et ta saaks olla õnnelik.

Kodus peaks olema igal lapsel oma tuba, kus algavad imed ja kus neil on võimalus õppida tundma iseennast.

20141205220002-71200.jpg