Hoidu ohtlikest beebi voodipehmendustest!

Hoidu ohtlikest beebi voodipehmendustest!

07. Dec 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi spetsialistid soovitavad võrevoodi pehmendustest loobumist juba aastaid, on voodipehmendustest tingitud imikute surmade arv uue uuringi järgi ikka kasvuteel, vahendavad CNN ja CBS NewsNimelt võivad beebid ja väikelapsed paeltega voodivõrede külge kinnitatavasse pehmendusse erineval viisil lämbuda.

Hoiatusi on aastate jooksul välja andnud mitmed maailmas mõjukad organisatsioonid, näiteks Ameerika Lastearstide Ühendus (AAP) ja Ameerika Hällisurma Instituut. Chicago ja Marylandi osariikides USA-s on võrepehmendused keelustatud.

Uuringu koostajad arvavad, et laialt tehtavast teatvitustööst hoolimata ei ole vanemad ikka lõpetanud pehmenduste kasutamist võrevoodeil, sest need on beebitarvetepoodidest vabalt saadaval, sest meedias on tihti pildid beebivoodeist koos pehmendustega, ning sest vanematele tundub ekslikult, et võrepehmendusi on mugavuse ja ohutuse tarbeks vaja.

See ei vasta tõele - korrektse pulgavahega võrevoodi ei kätke endas beebile ohtu. Pehmenduste ainus positiivne omadus on armas välimus. See pole aga piisav põhjus last ohtu seada.

"Voodipehmendused tapavad lapsi," on uuringu koostaja, Washingtoni ülikooli pediaatria emeriitprofessor dr. Bradley Thach resoluutne. 

Tegelikult on soovituslik hoiduda igasugustest lahtistest pehmetest esemetest - tekkidest, patjadest ja kaisuloomadest. Seda eriti juhul, kui beebi magab vanematest kaugel. Pisitilluke beebi, kes ei ärka veel kergelt ega suuda end ohu korra ümber pöörata, vajab voodisse vaid puhast aluslina. 

 

Uuring avaldati novembri lõpus teadusajakirjas Journal of Pediatrics

Emmede Klubi vahendas Ameerika lastearstide soovitusi samal teemal kaks aastat tagasi, loe SIIN

Ma olen lugenud nii, et lapsel pole piisavalt jõudu, et iseenda löögist millegi vastu iseendale haiget teha niivõrd, et see saaks kuidagigi ohtlik tervisele olla, ja sama käte ja jalgade väänamisega. Ja pead jällegi võrede vahelt läbi ajada ei saa, sest selleks on võrevahede suurus reguleeritud seadusega. Ehksiis ongi nii, et võred ohtu endast ei kujuta, aga pehmendused kujutavad 😀 Kuigi ma usun, et pigem nende beebide puhul, kes magavad üksi oma toas, nagu on USA-s väga populaarne.. Mul magab laps kõrvalvoodis ja kuulen, kui ta sahmib vms 😀

07. Dec 2015, 16:57

See oli ka põhjuseks, miks mina endale koju seda ei soovinud soetada. Paljud arvavad, et see on hädavajalik, et laps lükkab käsi-jalgu vahelt läbi ja saab haiget või lööb enda pea vastu voodi võresid ära. Minu arvates pigem siis võib laps viga saada, kui end püsti ajab ja üritab üle selle pehmenduse piiluda ja siis kukub.