Haigused, millesse lapsed maailmas iga päev surevad ja millest Eesti lapsed tänu vaktsineerimisele pääsenud on

Haigused, millesse lapsed maailmas iga päev surevad ja millest Eesti lapsed tänu vaktsineerimisele pääsenud on

26. Apr 2014, 20:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Aprillikuu viimast nädalat tähistatakse Euroopas traditsiooniliselt vaktsineerimise nädalana. Nädala eesmärgiks on juhtida tähelepanu maailmas levivatele ohtlikele nakkushaigustele, mille eest on võimalik end kaitsta, informeerib Terviseamet.

Rõuged on ainus haigus, mis on suudetud maailmast täielikult välja juurida, seda peamiselt vaktsineerimise tõttu. Maailmas sureb aga ikkagi aastas 199 000 last b-tüübi hemofiilusnakkusesse, 195 000 last läkaköhasse, 118 000 last leetritesse, 60 000 last teetanusse, 470 000 last pneumokokknakkusse ja 453 000 last rotaviirusnakkusse, vahendab ERR.

Eestis aga on paljud neist nakkushaigustest tänu vaktsineerimisele tänaseks väljajuuritud. Näiteks difteeriat, lastehalvatust, rõugeid 2013. aastal Eestis enam ei esinenud ja teetanust, leetreid, punetisi ning b-tüübi hemofiilusnakkust esines vaid üksikjuhtumeil. Kokku esines Eestis 2013. aastal kõiki neid haigusi 84 korral.

Vaid tuberkuloosi esines jätkuvalt 226 juhul, mis on siiski 96 protsenti vähem kui haiguse tippajal, enne vaktsineerimise algust.

Surmajuhtumeid vaktsiinidega vältitavatesse haigustesse on Eestis kümne aasta jooksul olnud 101.

Võrdluseks: enne vaktsineerimisega alustamist haigestus nendesse tõvedesse aastas sadu kuni kümneid tuhandeid eestlasi. VAATA PILTI haigusjuhtude vähenemisest, mis Terviseameti hinnangul kinnitab, et vaktsineerimisel on olnud oluline mõju haiguste vähenemisele Eestis.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul peab haiguspuhangutest hoidumiseks olema vaktsineeritud vähemalt 95 protsenti inimestest.

Eestis on laste vaktsineerimisest keeldumiste arv aga kasvuteel ja vaktsineerituse tase jääb juba WHO soovitusest natuke alla - 93-94 protsendi juurde, olenevalt haigusest. Sellepärast võitleb Eesti Terviseamet aktiivselt vaktsineerimisest keeldumiste vastu.

Eesti riiklikku immuniseerimiskava saab vaadata SIIN1. juulist lisandub võimalus kaitsta väikelapsi ka rotaviirusnakkuse vastu.

Riikliku immuniseerimiskava järgseid vaktsineerimisi rahastatakse riigi eelarvest.

 

 

Kas sinu lapsed on vaktsineeritud?

eveliiy eveliiy 28. Apr 2014, 07:49

on küll vaktsineeritud