Emade poolt kõige rohkem küsitud küsimused roomamise kohta

Emade poolt kõige rohkem küsitud küsimused roomamise kohta

02. Jul 2013, 15:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emad on alati huvitatud, millal peaks laps roomama hakkama, kuidas see välja näeb ja kuidas sellele kaasa aidata. Nendele ja teistele küsimustele aitab vastata füsioterapeut Klaudija Hela.

Laps ei käputa - mida teha?

Kui laps on 6.5-kuuselt toomama hakanud ja 7-kuuselt käpuli tõusnud, aga veel ei käputa, ei tähenda see ikka veel midagi - väga hea, et laps käpuli on ja ennast kiigutab. Paigalda ta roomamisteekonnale takistusi, et ta saaks uusi oskusi harjutada. Kui laps läheneb millelegi kõrgemale, võib ta automaatselt üritada kõht maast lahti edasi liikuda.

Kuni mis vanuseni on normaalne, et laps ennast ainult kohapeal kiigutab?

Täpset nädalat või kuud on selle puhul keeruline öelda. Mõnikord läheb selleks vähem, mõnikord rohkem aega. Mõlemat pidi on normaalne. Laps õpib tasakaalu hoidma ja mingi hetk tundma, et ta on tõesti valmis ja hakkab käputama.

Kui mu beebi näeb teisi lapsi roomamas, kas see aitab ka tema arengule kaasa?

Umbes 7-kuuselt hakkavad lapsed imiteerima - eriti üksteise pealt ja vahel tõesti hakkavad teise lapse järgi rooma ja käputama. Käputa ka ise lapse läheduses, et teda julgustada.

Kas käputaval lapsel on jalanõusid vaja?

Veel käputavale lapsele ei tohiks jalanõusid jalga panna. See pöörab jalgade asendi välja poole. Kingadega on raske käputada, proovige ise järele. Kõige parem on roomata ja käputada paljaste varvastega ja lapse tasakaal on nii parim.

Jalanõusid võiks kasutama hakata siis, kui laps juba ise kõnnib.

Kas laps võib ka õues roomata?

Õues oleks putukatele ja puukidele mõeldes kasulik kanda heledamaid riideid. Aga laps võib tõesti liivas või rohul roomata.

Ka sinna võib lapsele mänguasju karbikesega kaasa võtta.

Kas laps võib ka "valesti" roomata ja käputada?

Ei ole vale ega õiget roomamist. Kui laps roomab, ta roomab. Võti on selles, et laps roomab nii, nagu talle on mugav või meeldiv. Mõnikord teeb laps seda omapäraselt, aga see ongi tema individuaalne lähenemine.

Kõik lapsed roomavad?

Lapsed hakkavad roomama, kui nad on selleks valmis. Mõni alustab varem, mõni hiljem. Mõnikord jätavad mõned lapsed siiski roomamise vahele ja hakkavad kohe käputama.

Kas põlvi peaks kuidagi eraldi kaitsma?

Kui lapsel on valus, muuda olukorda nii, et tal oleks mugav. Kui lapse nahk on liiga kuiv, kreemita teda iga päev.

Lapsed valivad ise, kus nad roomata tahavad ja see on väga õige.

Kui laps hakkas hilja keerama, kas ta hakkab ka hilja roomama?

Laps võib roomama hakata 8-kuuselt ja käputama lausa üle-aastasena. Tavaliselt läheb keeramisest roomamiseni keskmiselt pool aastat. Aga võib ka varem või hiljem - ei ole see liiga vara ega hilja- kõik läheb nii, nagu see minema peab.

Laps areneb nii, nagu tema seda tahab.

Mõnikord läheb spetsialisti abi vaja, et kõrvaldada vanemlikku ärevust - beebidel endal on tõesti väga harva abi vaja. Rohkem on vanemad need, kes vajavad meelerahu.

Emmede Klubi

Kui laps tõuseb püsti, hakkab kõndima ja erinevaid akrobaatilisi tegevusi ette võtma, on ka vaja mähkmeid, mis keha liigutustega hästi kaasa painduks ja oma ülesannet täidaks Selle jaoks ongi loodud Huggies ® Step In mähkmed, mis on mõeldud spetsiaalselt pisikestele kõndijatele!

20130607170057-31879.jpg