Elektroonilised beebimänguasjad mõjuvad lapse kõneoskusele halvasti

Elektroonilised beebimänguasjad mõjuvad lapse kõneoskusele halvasti

18. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi
Tuledega laulvad ja rääkivad elektroonilised beebimänguasjad on seotud lapse kehvema kõneoskusega, kinnitas detsembri lõpus teadusajakirjas JAMA Pediatrics avaldatud uuring.

Võrreldes traditsiooniliste mänguasjadega nagu raamatud, ehitusklotsid, pusled, kujundisorteerijad jms räägivad elektrooniliste beebimänguasjadega mänginud lapsed vähem ja kehvemini.

Põhjus on selle uuringu järgi asjaolus, et elektrooniliste mänguasjadega mängimise ajal räägivad ja seletavad vanemad lapsele vähem. Kõige enam rääkisid vanemad lastega aga siis, kui mängiti ühiselt beebiraamatutega.

Kuigi elektroonilised mänguasjad meeldivad lastele ja tõmbavad juba päris pisikeste beebide tähelepanu väga hästi, vähendavad nad seeläbi ka lapse ja tema vanemate vahelist suhtlust, mis omakorda mõjutab kõne arengut ning on muuski mõttes kahjulik.

(Allikas: neurosciencenews.com)


Kas Sina loed või lugesid koos oma beebi või väikelapsega iga päev raamatuid?

Ma niiiiiiiiiiiii ootan seda aega! Millal te hakkasite lugema? Ma olen juba proovinud, aga ta ei viitsi kuulata, tahab kohe lehekülje edasi keerata 😃 Piltide ümberjutustamine ainult sobib.

Sama - need asjad on olemas, aga neil on ikka teine eesmärk kui raamatutel, pusledel jms. Last lõbustada/tema tähelepanu rakkes hoida ajal, mil seda vaja, pisema puhul oli tõesti WC näiteks küsimuseks, aga praegu nt söögi valmistamine. Vahel tahab aidata süüa teha või rahulikult üksi nukkudega mängida, aga vahel üldse ei taha ja tuleb elektroonika mängu võtta 😃

19. Jan 2016, 12:55

Mina ja elukaaslane loeme siiani igal õhtul raamatuid lapsele. Meil on kordamööda see, nii on mõlemal meil õhtuti lapsega nö oma aeg. Vahepeal on nii, et kui kuskilt hiljem koju jõuame kui tavaliselt, siis pole saanud lugeda aga selleks ajaks on laps niivõrd väsinud, et kustub ära. Muidu aga ilma muinasjututa ei oska laps magama jäädagi 😃

18. Jan 2016, 14:23

Tihti jääb fb müügigrupides ka silma: "Otsin arendavaid mänguasju - mida rohkem tulesid ja vilesid, seda parem. " Ja mina alati mõtlen, mida need vilkuvad ja laulvad mängud arendavad? Meil on mudugi ka kõiksugu toredaid elektroonilisi vidinaid, aga kasutan neid pigem sel hetkel kui tahan ilma saatjata wc-s käia või kiirelt midagi süüa teha. Arendavateks ma neid väga nimetama ei kipu. Raamatuid seevastu loeme me pidevalt.