Eestis on sagenenud beebide mürgistusjuhtumid

Eestis on sagenenud beebide mürgistusjuhtumid

25. Jul 2023, 17:46 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mürgistusteabekeskuse infol juhtub Eestis kõige rohkem välditavaid mürgistusõnnetusi kuni neljaaastaste lastega, sageli aga just alla üheaastastega.

Selle põhjused on lihtsad: väikelastel puudub oskus eristada ohtlikke ja ohutuid asju, kõikjal meie ümber on palju lastele ohtlikke aineid, mille tegelikku ohtlikkust ei oska sageli ka täiskasvanud hinnata ning tihti alahindavad lapsevanemad oma laste leidlikkust, näiteks ronimisvõimet ja pakendi avamise oskust, kui on soov huvitavaid asju kätte saada.

Mürgistusinfoliinil nõustati 2022. aastal 3929 mürgistusjuhtumit, millest ligi 90% juhtus kodudes. Ligi 40% mürgistusjuhtumitest toimus kuni nelja-aastastega (sh 240 õnnetust alla üheaastaste lastega).

Üks sagedasi mürgistusinfoliinile tehtavaid kõnesid on seotud katlakivieemaldit sisaldavast vedelikust tehtud piimasegu või pudruga. Enamasti juhtub nii, et õhtul pannakse veekeedukann äädikhappe või muu kemikaaliga katlakivitöötlusesse ja hommikuks on see meelest läinud. Kui lapsele sellest veest putru või piimasegu tehakse, on lapsevanema mure suur. 

Alla üheaastaste lastega juhtuvad sageli ka mürgistused, mille põhjustab 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt helistab murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel erinevaid eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silmatilku, kõrvatilku, e-sigareti konteineri vedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu. 

Kuidas hoida ära kodused mürgistused? 

  • Kõiki ravimeid ja kemikaale tuleb hoida asukohas, mis on lapsele ka reaalselt kättesaamatu
  • Lapse ravimeid tuleb hoida eraldi täiskasvanute ravimitest, et mitte pudelitega nt unisena eksida
  • Katklakivi eemaldades tuleb viia protsess kohe lõpuni, mitte minna nt kannu keemise ajal teise tuppa muuga tegelema

Kui kahtlustad mürgistust, ära jää ootama sümptomite ilmnemist:

  • Mürgistuse kahtluse korral helista ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinile 16662.
  • Kui laps on teadvuseta või ei hinga, helista kohe hädaabinumbril 112.
  • Ära püüa lapsel oksendamist esile kutsuda! See võib teha rohkem kahju kui head.

Mürgistusteabekeskus nõustab helistajaid telefonitsi konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Paljud lastega juhtuvad mürgistused on oma iseloomult kerge või keskmise raskusega ning nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Samas võivad aga keskuse õed ja arstid soovitada kutsuda kiirabi või pöörduda lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.

(Allikas: Mürgistusteabekeskus)