Eesti on imikute ellujäämuselt maailmas viies riik!

Eesti on imikute ellujäämuselt maailmas viies riik!

26. Feb 2018, 23:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti rasedate jälgimise, sünnitusabi ja vastsündinute meditsiini kvaliteet on maailma absoluutses tipus - Eestis on vastsündinute ellujäämus maailma riikidest paremuselt viies, näitab UNICEFi raport.

Kõige paremad võimalused elusalt sündida ja ellu jääda on Jaapanis (üks surm 1111 vastsündinu kohta), vahendab ERR. Teiseks Islandil (suremus 1/1000), Singapuris (1/909), neljandaks Soomes (1/833) ja viiendaks Eestis (1/769 ehk üks vastsündinu surm 769 sünni kohta. Seega on Eesti ees näiteks Suurbritanniast, Rootsist, Norrast, Taanist, Saksamaast, USA-st jne.

Maailma kõrgeima vastsündinute suremusega riigid on Pakistan (kus sureb üks laps iga 22 sündinu kohta), Kesk Aafrika Vabariik (1/24), Afganistan (1/25), Lesohto (1/26), Somaalia (1/26), Guinea-Bissau (1/26) ja Lõuna Sudaan (1/26).

UNICEFi raporti kohaselt on 80 protsenti vastsündinute surmadest põhjustatud enneaegse sünni, sünnikomplikatsioonide ja mitmete infektsioonhaiguste tõttu nagu kopsupõletik, meningiit ja veremürgitus. Neid surmasid annab vältida väljaõppinud ämmaemandate, puhta vee, desinfitseerivate ainete, esimesel elutunnil antava rinnapiima, nahkkontakti ja hea toitumuse abil. Seega on Eesti nendes valdkondades olnud edukas.

Kui ellujäämuse suurenemine tõi esialgu kaasa ka puudega laste arvu kasvu, sest meditsiin suutis elule aidata ka väga raskes seisundis sündinud lapsed, siis praeguseks on ka laste hilisem haigestumine ja puuete esinemine vähenenud. Hiljutimöödunud aasta võidukäik oli sügavalt enneaegsena ilmale tulnud beebilt tema enda suuruse kasvaja eemaldamine – ning praeguseks paraneb laps hästi.


Kuidas oled Sina rahul Eestis pakutava rasedusaegse- ja sünnitusabi ning vastsündinute arstiabi kvaliteediga?