Beebipesad on ohtlikud?

Beebipesad on ohtlikud?

06. Nov 2017, 19:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebipesa on ohutu koht titale emme-issi järelvalve all mõnulemiseks ja mängimiseks. Foto: erakogu


USA terviseamet andis oktoobri alguses välja hoiatuse mitte kasutada beebipesasid imikute magamisasemena, sest riigis on registreeritud 12 sellelaadse toote magamisasemena kasutmisega seotud surmajuhtumit.

Enamasti õnnestus pesas magaval tital end ise kõhuli keerata. Kui ohutusreeglitele vastavas beebivoodis magava lapsega ei juhtu sellisel puhul midagi, siis beebipesas näo tihkesse pesamaterjali keerav beebi võib lämbuda. 

Pärast USA hoiatust eemaldasid ka paljud Suurbritannia poed, teiste seas Tesco ja Ebay, müügilt beebipesad, mida tootjad reklaamivad magamisasemetena, vahendab The Guardian.

Kanada terviseamet aga andis vastava hoiatuse välja juba tänavu augustis. "Beebipesa on väike teisaldatav magamisase, millel on pehmed polsterdatud küljed. Paljusid beebipesasid reklaamitakse kui multifunktsionaalseid tooteid, mida saab kasutada nii magamisasemena, mähkimisalusena kui ka kõhutamiseks sobiliku alusena. Mõningaid beebipesasid reklaamitakse ka sobivana vanematega voodi jagamiseks. Beebipesa pehmed polsterdatud küljed on lämbumisohtlikud. Beebisid ei tohiks kunagi jätta üksi beebipessa, ka ei tohiks neid pesasid kunagi asetada muu toote, näiteks võrevoodi, hälli vms sisse. Beebipesa ei tohiks kunagi asetada tavalise voodi, vesivoodi, õhkmadratsi, diivani või tugitooli peale. Beebipesa pehmele ebatasasele pinnasele asetamine suurendab lämbumisriski veelgi," kirjutatakse riiklikus hoiatuses.

Üks maailmas tuntumaid beebipesade tootjaid on DockATot. Augusti lõpus hoiatas Kanada veebipõhine ajakiri Today's Parent, et beebipesa magamisasemena kasutamine on ohtlik komme. Artiklis kinnitas ka DockAToti esindaja ajakirjale, et beebipesa on mõeldud imikule mõnulemispaigaks lapsevanema järelvalve all, kuid ei sobi järelvalveta uneks, ning et DockATot ei turunda oma tooteid Kanadas magamisasemena. Teistes riikides reklaamib DockATot oma tooteid jätkuvalt magamisasemetena. 

Valik beebipesasid ning õpetusi ise beebipesa õmblemiseks on saadaval ka Eestis, ning ka siin reklaamitakse toodet magamisasemena. Emmede Klubi hiljutises küsitluses selgus, et beebipesa on üks meie emade lemmikumaid tarbeesemeid. Beebipesadega seotud võimaliku ohu eest hoiatab aga ka tuntuim kohalik lastekasvatuse teemalise ajakiri Pere ja Kodu oma novembrinumbris. 

Üldtunnustatuna on beebile parimaks magamisasendiks kõvemapoolne madrats, mida katab vaid kummiäärega lina. Vastsündinu voodisse ei tohiks panna patju, võrepehmendusi, mänguasju ega muid pehmeid esemeid. Eriti hea on, kui beebi magab magamiskotis, mitte lahtise teki all. Kõige turvalisem on, kui beebi magab oma voodis mitte vanemate voodis, kuid tema voodi asub vanemate vahetus läheduses mitte eraldi ruumis. Sobimatud magamistingimused tõstavad lämbumise ja hällisurma riski. Eriti riskantne on aga beebi asetamine ebasobilikku magamisasemesse, beebipessa või patjade ja muu pehmega polsterdatud voodisse kõhuliasendis.