Beebi väljaheide - milline see peaks olema?

Beebi väljaheide - milline see peaks olema?

30. May 2013, 17:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud emad muretsevad ja kontrollivad lapse mähet, et selgeks teha, kas tema väljaheide on normaalne. Samuti uuritakse värvi, konsistentsi ja regulaarsust. See kõik sõltub sellest, kas last toidetakse rinnapiimaga või rinnapiima asendajaga. Ja samuti sõltub see lapse vanusest ja kasvamisest esimesel eluaastal. Üsna varsti Sa saad aru, mis on Sinu lapse puhul normaalne.
Nõu annab lastearst Anna Birka.

Lapse väljaheidete regulaarsus on individuaalne. Esimestel elukuudel sõltub see põhiliselt tema söömisest. Rinnaga toitmise puhul võib laps kakada ka rohkem kui neli korda päevas. Mõni laps aga teeb seda samas kord kolme päeva jooksul. Mõlemad variandid on normaalselt. Kõige olulisem on, et väljaheide oleks pehme ja lapsel ei oleks valus. Lapsed, keda toidetakse rinnapiima asendajaga, kergendavad ennast vähemalt korra päevas ja värv võib varieeruda helepruunist kollaka toonini ja see on normaalne.

Vastsündinu väljaheide

Beebi esimestel päevadel on tema esimene väljaheide, mekoonium, kleepuv, tumeroheline ja tihke mass. See on seedekulglasse kogunenud raseduse ajal. Seda on beebi pepult raskem puhastada, aga see on täiesti normaalne ja hea märk, mis näitab, et beebi seedekulgla töötab normaalselt. Paar päeva peale mekooniumi tulekut on lapse väljaheide rohekas, vedel ja teraline. Hiljem on see kollane.

Kui Su laps saab rinnapiima asendajat

Sel juhul on väljaheide kahvatukollane või pruunikas. Väljaheide võib olla veidi tahkem kui rinnapiima puhul ja ka lõhn võib olla veidi teistsugune.

Mida kauem väljaheide sooles on, seda tihedamaks see läheb ja lapsel on raskem ennast kergendada. Rinnapiima asendajat saavatel beebid on altimad kõhukinnisusega seotud probleemide suhtes.

Kui Su laps saab rinnapiima

Ternespiim ja rinnapiim aitab beebil vabaneda mekoniumist esimestel elupäevadel. Umbes peale kolme rinnapiima tootmise päeva hakkab soolestik stabiliseeruma ja lapse väljaheide muutub heledamaks - pruunikaks või kollaseks ja lõhnab magushapult ja on üsna vedel.

Esimestel elunädalatel kergendab laps ennast peale igat sööki, kuid hiljem see päris nii regulaarselt ei pruugi olla, aga võib juhtuda näiteks igal päeval umbes samal ajal.
Sagedus muutub aja jooksul. Näiteks kui teda rohkem või vähem imetada, võib ka väljaheidete sagedus muutuda.

Üleminek rinnapiimalt asendajate peale

Seda tuleks teha järk-järgult vähemalt 2 nädala jooksul, et beebi saaks muutustega harjuda. Rinnapiim on lapsele siiski parim. Kui laps sööb ainult rinnapiima asendajat, muutub tema väljaheide. See muutub paksemaks, beebi kergendab ennast harvem ja selle värv muutub.

Lisatoiduga alustamine

Lisatoit teeb beebi väljaheite paksemaks. Kergem on niiskete salvrätikutega peput pühkida ja lisaks väljaheite koostisele muutub ka selle lõhn. Kui Sa annad lapsele porgandit, muutub väljaheide oranzimaks. Seega koos toiduga muutub ka väljaheite värvus. Beebi toit peaks olema mitmekesine ja ka beebi väljaheide on erineva värvi, lõhna ja tekstuuriga.

Probleemid roojamisega

Kõhulahtisus

Tihti tekib ja laheneb see ootamatult. Rinnapiimatoidul imikutel esineb vähem kõhulahtisust, sest piim sisaldab aineid, mis aitavad võidelda organismidega, mis põhjustavad seedetrakti häireid.

Kustliku piima puhul on bakteriaalsed probleemid tõenäolisemad, mistõttu on eriti oluline nõuetekohaselt pudeleid ja lutte steriliseerida. Ka käsi tuleks sagedamini pesta. Eriti enne beebi toidu või piima valmistamist.

Kõhulahtisust võib põhjustada gastroenteriit, puuviljad, mahl, vähene lisatoidu närimine, ravimid, individuaalne toidutalumatus ja toiduallergiad. Tavaliselt läheb see päevaga mööda, aga kui mitte, on võimalik, et tegu on viirusega ja lapsega peaks arsti poole pöörduma.

Kõhukinnisus

Imikul on ennast raske kergendada, väljaheidet esineb harva ja lapsel on kõhus valud ja kõht on paistes.
Rinnaga toidetud beebidel esineb kõhukinnisust harva, sest rinnapiim tagab, et kõht oleks pehme. Kui väljaheites erineb verd, näita last arstile. Lapsele peaks andma rohkem vedelikku ja kiudaineid, kui ta sööb lisasööki.

Roheline väljaheide

Sel juhul on tõenäoliselt beebi saanud liiga palju laktoosi, mis on looduslik suhkur, mida leidub piima koostises. See juhtub tavaliselt, kui last on toidetud väga tihti. Sel juhul ei saa laps järelpiima, mis on kõige rasvasem. See võib tekkida ka paljudel muudel põhjustel. See võib viia alatoitumiseni ja võib olla ka põhjustatud soolte infektsioonist. Mõnikord juhtub, et lapse väljaheide on selline mõne toote talumatusest. Kui see mõne aja jooksul mööda ei lähe, pöörduge arstile.

Veri väljaheites

Verd väljaheites esineb tavaliselt siis, kui lapsel on kõht kinni, mis omakorda lõhub veidi pärasoolt. Näita last arstile, et välistada muid põhjuseid.

Emmede Klubi