Beebi areng: 5. elunädal

Beebi areng: 5. elunädal

30. Jan 2013, 13:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuidas kasvatada ja arendada beebit tema esimesel eluaastal? Sa saad seda teada, lugedes Emmede Klubi beebi arengu artikleid. Seekord on käsil 5.elunädal.

Vaata, kuidas ma kasvan! 

Iga nädalaga veedab beebi üha rohkem aega ärkvel olles.  Sa oled ilmselt juba märganud, et kui ta on parasjagu rahulik ja tähelepanelik, üritab ta sinuga suhelda ja mängida ja avastada maailma enda umber.

Minuga mängida? Täpselt nii!

Kuigi võib tunduda, et beebid ei oska veel eriti midagi teha, meeldib talle su nägu näha. Vii oma nägu lapsele lähemale ja tee erinevaid näoilmeid, nagu näiteks naerata, laksuta oma keelt, kergita kulme ja tee erinevaid helisid.

Lapse huvi võivad köita ka must-valged joonistused ja esemed ning beebi enda peegelpilt.

Selles vanuses hakkab Su beebi oma peopesasid rohkem avama ja võib isegi mõne käepärasema mänguasja haaramisega hakkama saada.Et beebit seda tegema meelitada, võib huvitavaid mänguasju tema pea kohale riputada. Kuid pea meeles, et mänguasjad ei tohiks rippuda peast ja silmadest kõrgemal, vaid pigem kõhu pool. Paku talle ka ise mänguasju.

Beebile meeldib ema ja isa ka puudutada, kallistada ja nende kehasoojust tunda. 

Beebile meeldib ka ema palja kõhu peal magada ja samuti (palja) kõht-kõhu vastas rinnal süüa.

Beebi hooldus.

Oo ei! Mitte koolikud! See on iga lapsevanema suurim luupainaja – terve laps, kes nutab iga päev umbes samal kellaajal, näiteks pärastlõunal, ilma nähtava põhjuseta ja ei rahune maha.
Kahjuks ei teata täpseid koolikute põhjuseid ja seda, miks see osadel lastel esineb ja teistel mitte.
Kui beebil on koolikud, on kõige tähtsam mitte ennast süüdistada või arvata, et ta nutab, sest Sina teed midagi valesti. Uuringud on näidanud, et koolikud kaovad umbes 3-4 kuu vanuselt sama sujuvalt nagu nad algasid. Koolikuid võib aidata leevendada soojade rätikute kõhule asetamine, õrn kohu massaaž või ravimid, mis aitavad soolestikus gaasimulle väiksemaks lõhustada.

Sina ja Su perekond. 

Kas Sinu suhe oma emaga on peale beebi sündi muutunud? Enamiku naiste jaoks muutub, sest te mõlemad olete nüüd emad. See asjaolu võib teid üksteisele lähemale tuua. Sul võib algaja lapsevanemana hea meel olla, kui ema sulle mõningaid nõuandeid jagab.

Või on hoopiski vastupidi – peale lapse sündi on teie suhe muutunud pingelisemaks, sest te ei pruugi lastekasvatus teemadel alati ühte meelt olla? Isegi, kui asjad ei laabu, nagu sa sooviksid, ole kannatlik ja pea meeles, et see ei ole emotsionaalne aeg mitte ainult Sulle, vaid ka su emale. Sina said emaks, aga tema vanaemaks! See võtab aega, et uue rolliga harjuda.

Kas Sa teadsid, et su pisikesel võib ka beebiakne tulla?

Jah, see on tõsi. Akne ei ole ainult teismeliste probleem, vaid see võib esineda ka väikestel lastel. Kui lapsel on näos pisikesed valged või punetavad punnid, on see normaalne ja kaob iseenesest. See ei vaja mingit ravi, kuid ära neid liigselt puuduta, et tundlikku nahka mitte kahjustada.

 

Emmede Klubi