Antibiootikumid võivad tekitada ekseemi ja õietolmuallergiat

Antibiootikumid võivad tekitada ekseemi ja õietolmuallergiat

06. Sep 2016, 11:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ligi 400 000 inimesega tehtud uuringud näitavad, et beebidele ja väikelastele antibiootikumide manustamine suurendab kuni poole võrra nende riski hiljem elus õietolmuallergia või ekseemi all kannatada.

Antibiootikum tapab haigust tekitavate bakterite kõrval paraku ka soolestikus loomulikult elavad head bakterid. Soolestiku mikrofloora on inimese immuunsuse alus, häirunud soolestiku mikrofloora tähendab häirunud immuunsüsteemi. Kui antibiootikume manustada väga noores eas, ei õpigi lapse immuunsüsteem pisikutega õigesti võitlema.

Allergiate esinemistõenäosus hilisemas elus tõuseb juba ühe antibiootikumikuuriga, kuid mida rohkem kuure, seda suurem risk allergia tekkeks.

Varasemalt on leitud, et antibiootikumide vale- või liigtarbimine võivad mikrofloora häirumise läbi põhjustada lapsele hilisemas elus astmat, soolestikuhaigusi, rasvumist. Kõige hullem on aga see, et antibiootikumide liig- ja valetarbimine tekitavad antibiootikumiresistentsust - välja arenevad bakterite tüved, kellele antibiootikumid ei mõju. See on tõsine ja ohtlik ülemaailmne rahvatervise probleem.

Antibiootikumid hävitavad baktereid. Antibiootikumid ei hävita viiruseid, mis tähendab, et neist ei ole kasu külmetushaiguste või gripi korral. Antibiootikumikuuri ei tohi lõpetada arsti ettekirjutusest varem (näiteks siis, kui enesetunne on paranenud), antibiootikume ei tohi võtta vähem korraga kui arst määras või ebaregulaarselt - sellised vead annavadki bakterile võimaluse kujundada ravimi vastu kaitse. Uue kaitsevõimega bakter levib sinult ka teistele inimestele.

Antibiootikume tuleb kindlasti manustada juhul, kui laps põeb bakteriaalset haigust, mis ilma antibiootikumiravita ei parane. Sellisel juhul on kasu antibiootikumide tarbimisest kordades suurem kui kaasuv kahju.

(Allikad: Daily Mail, Emmede Klubi)


Kas teadsid, et antibiootikume ei sobi tarbida viiruste vastu?