Ämmaemand Vivian Arusaar: nahk-naha kontakt aitab nii ema kui vastsündinu sünnitusjärgsele kohanemisele kaasa!

Ämmaemand Vivian Arusaar: nahk-naha kontakt aitab nii ema kui vastsündinu sünnitusjärgsele kohanemisele kaasa!

02. Dec 2013, 22:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna ilmus Emmede Klubi lehel artikkel "Vastsündinu esimesed 12 nädalat": sünnitus - kuidas beebi seda tajub? Artiklis kirjutasime sellest, mis lapsega sünnituse ajal toimub ja kuidas tema ennast tunneb. 

Palusime seda teemat eraldi kommenteerida Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuhil Vivian Arusaarel. 

"Kõigepealt ma tahaks täpsustada, et lapse kolju ei ole sündides mitte pehme, vaid tema koljuluud ei ole veel teineteisega korralikult ühendunud ja on hästi liikuvad. See võimaldab kolju luudel serviti üksteise alla nihkuda, et beebi mahuks paremini läbi sünnitusteede." 

 "Alati ei pruugi keisrilõike teel sündinud beebide pea olla ümmargusem, kui loomulikul teel sündinud beebidel. Kui tegemist on keisrilõikega, mille teostamise vajadus selgub juba käimasoleva sünnituse ajal, on lapse pea juba emakakaelale ja sünnitusteedele surutud ja koos sellega ka sünnimuhk kujunemas. See muutus võib olla veelgi suurem, kui ootamatult on selgunud, et beebi pea on loomulikul teel sündimiseks liiga suur", räägib Vivian Arusaar.
 
"Ma tahan väga olulise punktina välja tuua vahetult peale sündi ema ja beebi nahk-naha kontakti. Kui beebi saab kohe peale sündi ema kõhule, aitab see kaasa nii ema kui beebi sünnitusjärgsele kohanemisele. Nahk-naha kontaktis olemine käivitab mitmed olulised protsessid - ema südametoonid, lõhn ja meeldivalt soe „pesake“ rahustavad beebit, see aitab kaasa kiindumussuhte kujunemisele ja samuti on see ellujäämiseks oluline - on ju ema kõhu peal vastsündinul võimalik rinnani jõuda." 
"Uuringutest on teada, et ka vaid 15 minutit nahk- naha kontakti pikendab imetamise kestust kahekordselt. Kui vastsündinu on korralikult kuivatatud ja soojalt kaetud lapse, aitab selline nahk-naha kontakt samuti lapsel kehasoojust hoida ning võimalusel võiks selline koosolemine kesta vahetult sünni järgselt vähemalt tund- kaks."
"Samuti on enneaegsete laste puhul võimalikult palju ja kiiresti nahk- naha kontakti pakkuda, siis on see juba känguru- hooldus ja samuti nii isadele kui emadele", ütleb Arusaar.

"Vahel juhtub, et ema ei saa kohe peale sünnitust beebit enda kõhule võtta, siis tuleb nahk- naha kontaktiga alustada niipea kui see osutub võimalikuks ja kui ema terviseseisund seda ei võimalda, siis sellisel juhul sobib selleks väga hästi ka isa."

Ämmaemand Vivian Arusaare sõnul sobib nende laste puhul, kes on esimestel elutundidel vanemaga nahk-naha kontaktis olnud ka suuremana koolikavalude, haiguste, halbade unenägude ja teiste hädade puhul rahustamisel sama meetod.

 "Kui ema ka kodus sellistes olukordades rahustab beebit nahk-naha kontaktis olles, tuletab see lapsele meelde midagi eriliselt head ja turvalist ja enamasti on rahunemine kiirem tulema. See on nagu meie mälestustega (näiteks mõni kallistus või kaisus olemine), mida mäletame kui midagi eriliselt sooja ja turvalist", lõpetab oma jutu ämmaemand Vivian Arusaar. 

Emmede Klubi

20131202171342-14196.jpg