Ameerika lastearstid muretsevad: võrevoodi pehmendused on ohtlikud, kuid vanemad ei taha neist loobuda

Ameerika lastearstid muretsevad: võrevoodi pehmendused on ohtlikud, kuid vanemad ei taha neist loobuda

30. Mar 2014, 14:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Parenting.com soovitab lapsevanematel hoida eemale beebivoodite võrepehmendustest: puuduvad tõendid, et pehmendused kaitseks beebit ohtlike vigastuste eest, kuid uuringud on tõestanud, et pehmendused suurendavad lämbumisohtu ja on imikute äkksurma riskiteguriks. 

"Kui pole mingit põhjust, miks võrepehmendused peaksid beebi voodis olema, siis on parem need sealt lihtsalt ära võtta - eriti pehmendustega seotud surmajuhtumeid arvesse võttes," ütles Rachel Moon, Ameerika lastearstide liidu (AAP) kõneisik.

USA-s on võrepehmenduste müük arstide liidu soovituste tõttu mitmel pool keelatud. Esimesena võttis sellise seaduse vastu Chicago linn 2011. aastal, vaid mõni nädal hiljem tegi sama Marylandi osariik.

Parenting.com andmeil on aga voodipehmenduste kasutamine USA-s jätkuvalt populaarne, sest vanemad usuvad, et pehmendused ennetavad vigastusi, mis võivad tekkida, kui beebi lööb pea vastu voodivõret või kui tema jäsemed jäävad võrede vahele kinni.

Pehmendused loodi tõesti selliste juhtumite ennetamiseks, kuid seda aastakümneid tagasi, mil voodivõrede vahed olid hulga laiemad. Dr. Mooni hinnangul ei ole pisikestel beebidel piisavalt lihasjõudu, et end ohtliku tugevusega millegi vastu ära lüüa või näiteks kinni jäänud jäsemes luu murda. Seega saab olukord olla halvimal juhul beebile ebamugav, kuid mitte eluohtlik.

Pärast seda, kui beebi suudab end juba ise püsti tõmmata ja on seega ka piisavalt tugev, et lämbumisohu korral end ise lämmatavast esemest kaugemale liigutada, tuleb pehmendused niikuinii ära võtta - selleks ajaks on tekkinud muud ohud ja see seisab ka USA-s müüdavate pehmenduste pakendeil.

Seega ei taga pehmendused beebivoodis tänapäeval kuidagi lapse turvalisust, vaid on lihtsalt esteetiline valik.

AAP soovitab beebivoodisse panna ainult kõvemapoolse madratsi ja kummiga lina.

 

Mida arvad USA lastearstide soovitustest? Kas sina kasutasid, kasutad või plaanid tulevikus kasutada beebivoodis võrepehmendusi?

Hee, hea point selle vettesünnitusega, nägin ka seda uudist mõni päev tagasi.

Ise arvan, et jätan esialgu kõik peale lina ja lapse voodist ära lihtsalt igaksjuhuks, aga kui tekib reaalne vajadus mingil põhjusel nende asjade järele, siis mõtlen uuesti 😀

31. Mar 2014, 10:17

Kasutasin ka seda esimestel kuudel, kui lapsed hällist võrevoodisse kolisid, tundus, et siis on seal mõnusam olla 😀 Kui see on hästi kinnitatud, siis ma ei leia, et see neile ohtu kujutaks. Alles oli ju uudis, et Ameerika arstid või teadlased peavad vettesünnitust ohtlikuks. Noh, kui nii võtta, siis sünnitamine on üldse üks paras eluohtlik tegevus ju.

31. Mar 2014, 10:11

ma ka ei ole kasutanud,ei tundunud nii vajalik.

maiks21 maiks21 30. Mar 2014, 18:43

mina polegi sellist asja kasutanud. ma arvan et jah parem on kui seda pole

30. Mar 2014, 15:17

Mina mingi aeg kasutasin. Miks ? Arvasin ka et kui laps kinni jääb võre vahele, et siis teeb haiget. Võtsin pehmenduse ära siis, kui laps hakkas seda pidevalt kiskuma alla ja lahti jne.