Ägedad faktid rinnapiima kohta, mis tõestavad, kui imeline on inimkeha

Ägedad faktid rinnapiima kohta, mis tõestavad, kui imeline on inimkeha

04. Aug 2023, 18:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Taaskord on käimas rahvusvaheline rinnaga toitmise nädal! Selle puhul jagame 13 põnevat fakti rinnapiima ja imetamise kohta, mis panevad mõtlema sellele, kui imeline ja tark naise keha tõepoolest on. 

 1. Rinnapiim muudab värvi: Rinnapiima värvus võib varieeruda valgest kuni kollaseni ning isegi siniste või roheliste varjunditeni. Rinnapiima värv oleneb paljudest teguritest, mh ema toitumisest.

 2. Rinnapiim muudab maitset: Rinnapiima maitse võib muutuda sõltuvalt sellest, mida ema sööb. On leitud, et beebid, kes puutuvad rinnapiima kaudu kokku erinevate maitsetega, on ka hiljem avatumad proovima uusi toite!

 3. Ema piima lõhn on unikaalne: Beebi suudab oma ema ära tunda ainuüksi tema rinnapiima lõhna järgi!

 4. Muutub beebi vajaduste järgi: Rinnapiima koostis muutub nii beebi kasvades kui ka näiteks beebi haigestumise korral, et pakkuda just talle toetavat toitu. Ka enneaegsete beebide emade piim on erinev! Samuti on erinev hommikuse ja õhtuse piima koostis - õhtune toetab uinumist.

 5. Rinnapiimas on tüvirakke: On avastatud, et rinnapiim sisaldab tüvirakke – neid väga haruldasi rakke, mis saavad areneda erinevat tüüpi rakkudeks.

 6. Imetamine põletab kaloreid: Imetamine võib põletada ema jaoks ligikaudu 300-500 lisakalorit päevas, aidates kaasa sünnitusjärgsele kaalulangusele.

 7. Vedel kuld: Ternespiim, esimene pärast sünnitust rinnas olev piim, on pälvinud hüüdnime "vedel kuld" selle kõrge toitainete ja antikehade kontsentratsiooni tõttu. ust seepärast ei tasu imetamisest loobuda, kui alguses piima kogus väga väike tundub. Ternespiima ongi vähe, kuid igal tilgal on kulla hind. 

 8. Rinnapiima antibakteriaalsus: Rinnapiimal on loomulikud antibakteriaalsed omadused, seda saab kasutada isegi väikeste haavade ja infektsioonide puhastamiseks ja raviks – seepärast on levinud ka komme beebi silmapõletikku rinnapiimaga määrides ravida!

 9. Imetamine on õpitav oskus: Levib müüt, et imetamine on kõige loomulikum tegevus, mis baseerub instinktidele. See pole päris õige. Imetamine on õpitav oskus, mis enamikele emadele ja beebidele ei tule iseenesest, vaid saab harjutades käppa!

 10. Rinnapiima tootmine on nõudluspõhine: Mida rohkem beebi imeb, seda rohkem piima ema keha toodab. See tähendab, et tihe rinnale küsimine ei näita, et beebi on näljas. Samuti tähendab see, et tihti rinnale küsivale beebile muu toidu pakkumine teeb karuteene - piima tekib siis veel vähem.

 11. Imetamine ja side lapsega: imetamise ajal vabaneb ema kehas oksütotsiin, "armastuse hormoon", mis tähendab, et imetamine soodustab ema ja beebi vahelise armastava sideme teket ja kasvu.

 12. Erinevad nibud: Nibud võivad olla erineva kujude, suuruse ja värviga, kuid kõik variatsioonid on normaalsed ja võimaldavad imetada. Beebi suu ja keel kohanevad ema nibuga mitte vastupidi.

 13. Imetamine on keskkonnasäästlik: Tootmisprotsessi, pakendi ja transportimise tõttu on piimasegul suur keskkonnajalajälg, rinnapiim on aga täielikult keskkonnasäästlik.