Aeg lisatoiduga alustamiseks!

Aeg lisatoiduga alustamiseks!

09. Oct 2013, 17:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lisatoiduga võiks alustada umbes pooleaastaselt. Milliseid toiduaineid valida ja kuidas imetamisega jätkata, küsisime lastearst Dairai Brenčai käest.

"Lapsed vajavad emapiima kuni 1-aastaseks saamiseni. Ideaalis võiksid teda imetada veidi kauem, kuid lõpuks on see siiski igaühe enda valik."

Imetamist ei tohiks äkki ära jätta, sest see ei ole trauma mitte ainult lapsele, vaid ka emale. Sellist lähenemist võib kasutada ainult kõige viimase lahendusena. Parem oleks teda rinnast järk-järgult võõrutada. Enne 7-8 elukuud ei tuleks imetamist ise vähendama hakata. Kui laps sööb kõiki toite korralikult, võib vähendamise peale mõelda.

Kui beebi on 7-8 kuune, võiks öise imetamise ära jätta. Nii saab ka ema puhata.

Millist lisatoitu valida?

"Kindlasti peaks see olema kodus tehtud! Poepüreesid tasuks osta erandolukordades, näiteks matkamisel või reisimisel kui toitu ei ole võimalik ise teha."

Kui sa tahad lapse tervise eest hoolitseda, tema immuunsust tugevdada või muul mõel lapse heaolusse panustada, valmista püreesid ise!Kuni pooleaastaseks saamiseni piisab lapsele rinnapiimast täielikult, kuid peale seda võiks talle lisasööki tutvustama hakata. 

Esimene lisasöök peaks olema köögivilja püree, näiteks sobib kõige esimeseks hästi kõrvitsapüree. Iga nädal võiks proovida vaid ühte uut köögivilja. Mida aeg edasi, seda suuremaks läheb lisasöögi osatähtsus.

Köögivilja valik võib kirju olla, aga eksperdid soovitavad kõige enam kohalikke kodumaiseid puu- ja köögivilju tarbida. 

Järgmine lisatoit on puder. Jällegi saad sa seda ise teha, valides hirssi, riisi, tatart või kaera.

Unustada ei tohiks ka erinevaid puuvilju ja mahlu. Hiljem, kui laps on juba suurem, võib talle vahel ka veidi kooki ja küpsist pakkuda. 

Koos lapse kasvamisega suureneb ka lisatoidu osatähtsus ja aja jooksul asendab see rinnapiima täielikult. Loomulikult on soovituslik teha lapse püree ise valmis.

Emmede Klubi