6 nõuannet, mida võiksid teada, kui toidad beebit pudelist

6 nõuannet, mida võiksid teada, kui toidad beebit pudelist

16. Jan 2023, 18:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tihti tundub, et imetamise kohta jagatakse emadele palju nõuandeid ja abi, aga kui imetada ei õnnestu, siis pudelist toitmisega peaks ema üksi hakkama saama. Päris nii see siiski pole – ka pudelist toitmise puhul on paremaid ja halvemaid praktikaid. Imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro annab nõu, kuidas toita beebit pudelist parimal võimalikul viisil. 

Paku pudelist toidetavale lapsele samasugust lähedust nagu ta rinnaga toites saaks.

Kui toidad beebit pudelist, siis hoia teda tihedalt süles, vaata talle silma ja suhtle temaga. Lapse üksi voodisse, lamamistooli või mujale sööma jätmine ei ole hea variant isegi siis, kui oled samas toas ja jälgid, et lapsele piim kurku ei läheks, sest beebi vajab sinu lähedust ja füüsilist kontakti! Toitmise ajal suhtlemine on väga oluline lapse arengu jaoks, selleks tasub aega võtta.

Hoia last suhteliselt püstises asendis, pudelit aga peaaegu pikali (pudel paralleelselt põrandaga, mitte lutt põranda suunas).

See on väga oluline asi, mida aga emad tavaliselt ei tea. Kui beebi on pikaliasendis ja pudel vertikaalasendis, siis on lapsel peaaegu võimatu teha midagi muud kui süüa. Kuna piima tilgub pudelist üha edasi, saab beebi valida ainult neelamise ja lämbumise vahel. Nii on väga tõenäoline, et laps sööb üle - tühjendab pudeli ka juhul, kui ta nii palju piima hetkel ei sooviks. Hoia last sedavõrd püstises ja pudelit sedavõrd horisontaalses asendis, et beebi saaks luti ise suust ära lükata, kui tal kõht täis saab. Kummatigi seostatakse pikaliasendis lutipudelist söömist ka tihedate kõrvapõletikega.

Jälgi lapse märguandeid – ära sunni teda pudelit tühjaks sööma.

Lase lapsel ise pudel suhu haarata, mitte ära sunni teda pudelit võtma. Võid lutiga beebi huuli paitada, et ta pudelit haarama hakkaks. Toida last siis, kui ta on näljane, mitte n-ö kella peale. Ära sunni teda pudelit tühjaks sööma, kui tal enam toidu vastu huvi ei ole. Kui beebi on lõpetanud ja laseb pudeli suust lahti, siis ära ürita lutti suhu tagasi pistes ja seda seal liigutades beebit rohkem sööma ärgitada. Laps ei pea sööma ära kogust, mis on kirjas piimasegu pakendil või mis sai valmis tehtud - ta lõpetab söömise, kui tal on kõht täis.

Kui söömise ajal lekib beebi suunurgast piima, beebi kugistab või vehib kätega, siis katkesta toitmine ja paranda asendit. Kui see ei aita, siis võib beebi vajada aeglasema vooluga (n-ö vähema arvu aukudega) lutti. Ära kunagi osta pisikesele beebile suurematele lastele mõeldud vooluga lutti eesmärgil laps kiiremini söödetud saada.

PS! Need soovitused ei kehti vastsündinule, kes ei pruugi veel osata ise söömiseks ärgata, süüa küsida või söögist piisavalt huvitatud olla. Nagu rinnast toitmisel, võib ka pudelist toitmisel mõni vastsündinu (eriti väikese sünnikaaluga või enneaegne beebi) esialgu innustamist vajada.

Tee toitmise ajal pause ja vaheta külge.

Kiire söömine ei ole hea asi. Kui laps sööb liiga kiiresti, siis ei tunne ta õigel ajal, et kõht on täis. Seetõttu võib ta võib üle süüa, mis suurendab ülekaaluriski ja see omakorda paljude haiguste riski. Vali aeglase vooluga lutt ja tee pause toitmise ajal. Beebi pudelist toitmine võiks aega võtta umbes 10-20 minutit (vastsündinu toitmine võib kauem aega võtta). Vaheta toitmise ajal ka asendit – toeta beebit ka teise käega, et stimuleeritud saaks lapse mõlemad silmad ja mõlemad kehapooled.

Lohuta beebit kallistuste ja hellituste, mitte pudeliga.

Õnnetule ja rahutule beebile paku palju lähedust ja nahk-naha kontakti, kiiguta teda, laula talle ja proovi muid nippe. Kui beebil on kõht täis, aga ta tahab endiselt imeda, siis paku talle kuivlutti. Kui beebi ei võta lutti, siis pese korralikult puhtaks oma käed ja lase tal imeda oma sõrme. Nii väldid ülesöötmist. 

Katseta ajastatud pudelist toitmist!

Ajastatud pudelist toitmist tutvustav video on inglise keeles:

 

Imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro poole võivad hukkamõistust prii nõu või abi saamiseks pöörduda kõik lapsevanemad – nii imetavad kui ka pudelist toitvad emad

 

Milliseid küsimusi on Sinul on pudelist toitmise kohta tekitanud?