"Vastsündinu esimesed 12 nädalat": kuidas Katrina siia ilma tuli

"Vastsündinu esimesed 12 nädalat": kuidas Katrina siia ilma tuli

28. Nov 2013, 15:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Näitame teile esimest osa Emmede Klubi videosarjast "Vastsündinu esimesed 12 nädalat" , kus te saate teada, mis toimub lapsega kohe peale sündi ja tema esimeste elunädalate jooksul. Te näete ja kuulete, kuidas pisikese beebi uue elukeskkonnaga kohandumine oleks nii lihtne kui võimalik!

Meile antakse võimalus koos toreda paariga kogeda seda unustamatut hetke, mil vastsündinu ilmavalgust näeb ja me saame jälgida tema esimest kahtteist elunädalat!

Kui sünnitustähtaeg oli juba üle nädala mööda läinud, muutusid tulevased ema ja isa üha murelikumaks - miks laps veel ei tule? Siiski, ühel pärastlõunal andis beebi endast märku, et ta on valmis nüüd siia silma tulema ja ööhakul ilmusidki põnevuses tulevased vanemad välja valitud sünnitusmaja ukse taha.

Sünnitama!

 Haiglasse tulles leiavad nad ennast kõigepealt ooteruumist, kus tuleb veidi paberimajandusega tegeleda ja vastata küsimustele, millal tuhud algasid ja kuidas naine ennast tunneb. Seejärel läheb tulevane ema läbivaatlusele ja mõõdetakse tema kõhtu, lapse südametööd ja naise vererõhku.

Paberite täitmise ajal tunneb ema, et beebi on tulemas!
Tulevane isa on väga elevil ja samal ajal toetab oma naist igati! Peale läbivaatlust saadetakse tulevased vanemad sünnitusosakonda, kus nad saavad sünnituse ajaks isikliku sünnitustoa.

Sünnitaja toetamine

Esimene etapp läheb emal päris lihtsalt. Ta püüab leida enda jaoks kõige sobivamaid asendeid, üritab ebamugavustundega toime tulla ja tuhud rahulikult üle hingata. Isa roll sünnitusel on suur - ta aitab emal selle olulise ja raske ülesandega toime tulla!

Isa on valmis igati valmis oma naist valusate emaka kokkutõmmete ajal aitama, aga naine tunneb, et soovib hetkel omaette tegutseda ja lihtsalt ämmaemanda nõuandeid kuulata.

Samal ajal soovitab ämmaemand naisele erinevaid asendeid, kuidas ta ennast mugavalt tunda võiks.

 Sünnituse käigus mõõdetakse lapse südametoone regulaarselt, et aru saada, kuidas beebi ennast tunneb ja emaka kokkutõmmetele reageerib. Arstid on mures, kas laps saab piisavalt hapnikku ja tunneb ennast hästi! Kuni laps on emaüsas, varustab teda hapnikuga platsenta, peale sündi võtavad kopsud selle ülesande endale.

 Sünnitus edeneb- kokkutõmbed muutuvad pikemaks ning tugevamaks! Ämmaemand tuletab emale pidevalt hingamist meelde.

Kuidas lõõgastuda?

Hingamine on sünnituse ajal üks olulisemaid asju. Õige hingamine aitab lõõgastuda ja beebil on samal ajal lihtsam sünnitusteedes edasi liikuda.

Teine suur abivahend sünnituse ajal on vesi! Tulevane ema lähebki dusi alla, samal ajal paneb isa koos ämmaemandaga valmis beebi esimesed riided ja mähkmed.

Tulevasel emal on üks kokkutõmme teise järel ja isa ootab ämmaemanda käest järgmisi juhtnööre.
Ämmaemand soovitabki emale, kuidas hingata ja ennast liigutada. 

Laps aitab sünnitusele kaasa. Läbi sünnitusteede liikudes ja keerates, otsib ta lihtsamat viisi, kuidas sünnitada. Sünnituse ajal ei tee tööd mitte ainult ema, vaid ka beebi.

Plaan B

Naise emaka kokkutõmbed on ära vajunud ja sünnitus ei liigu edasi - arstid kontrollivad olukorda ja otsustavad keisrilõike kasuks.
Isa ootab ärevalt opiruumi kõrval koridoris. Keisrilõige ei olnud planeeritud ja kõik toimus väga kiiresti.

Mõne aja pärast kohtuski isa oma kõige olulisemaga!

29. oktoobril kell 2:16, kui torm akna taga möllas, sündis siia maailma uus inimene - väike tüdruk Katrina! "Tere väike beebi - me ootasime sind nii kaua ja armastame sind nii väga!"

 

 Siis, kui beebi on sündinud...

Peale sündi laps kaalutakse ja mõõdetakse - Katrina on päris suur beebi kaaludes üle nelja kilogrammi ja olles 55 sentimeetrit pikk.
Nüüd on aeg esimesed hügieeniprotseduurid ette võtta - puhastada tuleb lapse keha ja silmad.
Võimalik, et see ei ole lapse jaoks kõige meeldivam kogemus, sest ta on just soojast turvalisest keskkonnast uude ja veel avastamata maailma tulnud.
Tema jaoks on kõik uus - esimesed puudutused, erimene pilguheit siia maailma, esimene riietamine...

Kõhus on beebit ümbritsenud lootevesi, mille temperatuur on umbes 37 kraadi. Peale sündi satub beebi ruumi, mille temperatuur on veidi rohkem kui 20 kraadi. Kuidas laps sellega kohaneda suudab? Tuleb välja, et kilpnääre töötab sellel ajal erireziimil, et laps uue temperatuuriga kohaneda saaks.

Selleks, et pisikese Katrina vereringet parandada, masseerib ämmaemand õrnalt beebi jalgu.

Esimesed mähkmed mängivad lapse heaolus väga olulist rolli. Need peaks olema pehmed, hingavast materjalist, elastse vöökohaga ja mõeldud tundlikule vastsündinu nahale.

Tavaliselt õpetab ämmaemand peale sünnitust värsketele lapsevanematele, kuidas mähet vahetada. Meie vanematel on esimene vahetus keeruline - isa on südamepõhjani puudutatud ning samal ajal ka kardab nii pisikest olendit katsuda ja katki teha.
Mõne aja pärast saab vastne isa kergendatult hingata - kõige raskem on möödas!

Kindlasti mõtlevad nüüd tulevased emad, kuidas nii suur laps nii pisikesest kohast läbi mahtus? Loodus on hoolitsenud selle eest, et lapse koljuluud oleks piisavalt pehmed, et kuju muuta. Mõne päeva jooksul muutub lapse pea tagasi normaalseks.
Keisrilõike ajal lapse peakuju ei muutu, sest beebi ei läbi sünnitusteid.

Väike keisribeebi Katrina!

Meie video peategelaste puhul oli keisrilõige õige ja vajalik otsus, mille tulemusel sündis terve ja tubli tüdruk!

Ämmaemand kiitis naist selle eest, et ta nägi ise palju vaeva, tema keha sai avanemisega suurepäraselt hakkama - laps oli tema jaoks lihtsalt liiga suur!

Väike Katrina sai oma kõige esimesed eeskujulikud hinded - ta sai Apgari hingeks 7/8. Selle hinnangu paneb vastsündinute arst.

Siia maailma on sündinud üks inimene - üks väike inglike, kes on oma vanemate poolt väga oodatud ja armastatud.
Alguses võib see võõras maailm beebile hirmutav olla, aga meie ülesanne on talle turvatunnet pakkuda, sest meie - tema ema ja isa, oleme talle kõige lähedasemad ja olulisemad inimesed terves selles suures maailmas!

Aitähh, et sa siin meiega oled, kallis beebi!

Emmede Klubi

20131128150736-99926.jpg