Levinud imetamisprobleemid ja nõuanded, kuidas nende probleemidega toime tulla

Levinud imetamisprobleemid ja nõuanded, kuidas nende probleemidega toime tulla

01. Aug 2023, 17:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

On emasid ja beebisid, kelle jaoks imetamine mingit muret ei valmista. Paljude jaoks on aga imetamine siiski esialgu keeruline õppimisprotsess, mille käigus tuleb ette mitmeid probleeme. Õnneks on need takistused üldiselt ajutised ja õige toe ning abiga ületatavad!

Ainult umbes üks protsent emasid ei saa last rinnaga toita füüsilistel või füsioloogilistel põhjustel. Seepärast on hea olla kursis levinumate imetamisel tekkivate murede-lahendustega ning vajadusel  otsida julgelt abi.

Valusad nibud

Mõnel naisel on väga tundlikud nibud. Imetamise eel nibud suurenevad, mis suurendab ka tundlikkust. Seepärast kogevad mõned naised imetamist alustades ebamugavustunnet või isegi valu. See tunne on üldiselt ajutine ja kaob imetamise jätkudes, sest nibud harjuvad ja muutuvad vähem tundlikuks. Abiks on siin ka nibukreemid, mis toetavad tundliku ja lõhenenud naha paranemist ning uue koormusega harjumist. Samuti võib pärast imetamist nibudesse hõõruda veidi rinnapiima.

On emasid, kes tunnevad valu sel hetkel, kui piima hakkab voolama. Kui see on põhjuseks, kaob valu pärast umbes minutilist imetamist. Kui terav valu on ka minuti pärast tunda, tuleb laps rinnalt ära võtta, sest järgmine võimalik põhjus on vale imemisvõte. Proovi laps uuesti rinnale panna. Jälgi, kas tema suu on pärani ja haarab lisaks nibule ja osa pruunist nibuväljast, kas lapse pea ja keha on ühel joonel (pea ei ole pööratud).

Soor

Kui nibud on väga hellad, aga lisaks ka punetavad ja sügelevad, võib tegemist olla sooriga. Soor on valge katuna näha ka imiku suus. Kui muud põhjendused-lahendused valulike nibude vastu ei aita ja soori sümptomid on olemas, siis pöördu kindlasti oma arsti poole. Soori ravi on lihtne, nii ema kui ka laps saavad seeninfektsioonide vastast kreemi.

Piimapais ja ummistunud piimajuhad

Mõned päevad pärast sünnitust algab periood, mille kohta öeldakse, et „piim tuleb rinda“. See tähendab, et sündinud lapse tihe imemine on vallandand ema kehas reaktsiooni hakata piima tootma. Esialgu ei ole ema keha veel lapse vajadustega kohanenud ning piima võib tekkida rohkem, kui laps suudab juua. Tulemuseks on piimapais - väga suured, kõvad ja kuumad rinnad. Kui piim ummistub piimajuhadesse, siis ka punetus ja valu. Leevenduseks on turse jahutamine (kuulus kapsalehtede trikk), osa piima kätega välja lüpsmine (nt sooja voolava vee all), puhkus ja valuvaigistid (konsulteeri apteekriga, et saada teada, millised ravimid on imetamise ajal sobivad. Olukord peaks paranema 48 tunni jooksul – kui seda ei juhtu, siis võta ühendust oma arstiga.

Mastiit ehk rinnapõletik

Kui piimapais ja ummistunud piimajuhad lahendust ei leia, võib tekkida rinnas bakteriaalne infektsioon - mastiit. Ka mastiidi puhul on rind kõva ja kuum, punane ja põletikuline, kuid nüüd on olukord tõsisem – valu on põletavalt tugev ning rinna peal võib olla näha konkreetset punast ja kuuma ala, kus põletik asub. Samuti tekivad gripilaadsed sümptomid – palavik, halb enesetunne, valu kogu kehas. Mastiidi puhul tuleb pöörduda arsti poole, sest vaja võib olla ka antibiootikumiravi. Kodus tuleb aga palju puhata, palju juua, vajadusel võtta valuvaigisteid ning samuti leevendada turset.

Lühike keelekida

Keelekidaks nimetatakse nahariba, mis ühendab suupõhja ja keele alaosa. Mõnikord võib keelekida  takistada beebil imemist (näiteks võib keelekida olla liiga lühike või liiga pikalt kinni, mille tõttu beebi ei saa vabalt keelt liigutada). Tulemuseks on halb imemisvõte, sellega kaasnevalt valusad nibud, vähene piima hulk ja beebi aeglane kaalutõus. Kui imetamine mingil põhjusel ei õnnestu, aga teised probleemid on juba välistatud, tasub lasta arstil keelekida kontrollida. Arsti lahendavad probleemi.

Vähe piima

Paljud värsked emad tunnevad, et neil ei ole piisavalt piima. Näiteks võib beebi olla viril, rahutu, küsida tihti rinnale. Sellest tekib emal tunne, et ta ei saa piisavalt süüa. Kui aga beebi võtab kaalus kenasti juurde, siis on mure asjatu – rahutu rinnale küsimise põhjus on muus, ilmselt beebi lihtsalt „tellib piima juurde“!

Mõned olulised teadmised veel:

  • Piima teke toimub nõudluse ja pakkumise põhimõttel – mida rohkem piima rinnast imetakse, seda rohkem piima uuesti tekib. Seda teab instinktiivselt ka beebi, kelle rahutu ja sage rinnale küsimine ei pruugi tähendada tühja kõhtu, vaid hoopis piima „juurde tellimist“. Kui selles olukorras lapse täiendavalt rinnale panemise asemel pakkuda talle pudelipiima, siis jääb piima hoopis vähemaks.
  • Piimatootluse ergutamiseks sobib seega väga hästi ka täiendav piima välja lüpsmine kas käsitsi või rinnapumba abil. PS! Rindu liiga palju lüpstes võib tekkida ka liiga palju piima, seega ka piimapaisu korral lüpsa ainult nii kaua, kuni rind muutub pehmeks ega pakitse enam.
  • Kombineeritud toitmine. Kui last toidetakse kombineerituna nii rinnast kui ka pudelist, tuleks jälgida, et imetamise või piima väljalüpsmise vahed ei läheks suuremaks kui kolm-neli tundi, et hoida piimatootlust üleval. Oluline on ka valida hea pudel, mis võimaldab imetamist pudelist toitmisega vaheldada. Philips Avent Natural Response lutipudeli lutt meenutab rinda nii disainilt kui ka funktsionaalsuselt. Pehme lutt annab piima välja ainult siis, kui laps aktiivselt imeb. Joogipauside ajal saab beebi rahulikult neelata ja hingata, piima ei voola. See on oluline kombineeritud toitmise õnnestumiseks.
  • Kodune piimapank. Kui soovite kasutada kombineeritud toitmist, näiteks on aeg-ajalt vaja beebit toita isal, siis looge aegsasti koju sügavkülma oma piimapank väljalüpstud rinnapiimaga. Alustage proovimist juba paar päeva enne tegelikku vajadust, et beebi saaks uue lahendusega harjuda. Rinnapiim säilib sügavkülmas kuus kuud – märgi igale säilituskotile täpne aegumiskuupäev!
  • Hoolitse enda eest! Hea piimavarustuse tagab see, kui ema hoolitseb enda eest. Puhkab, magab, sööb ja joob piisavalt ja tervislikult. Ära karda küsida abi lähedastelt või pöörduda professionaalide poole!

Rinnapumba eelised

Rinnapumbast on imetamise soodustamiseks kasu mitmel viisil. Rinnapump aitab leevendada nii piimapaisu veidi piima rinnast välja pumbates kui ka piimapuudust rindu täiendavat piima tootma stimuleerides. Paisu leevendamiseks pumpa veidi enne imetamist, piimakoguse suurendamiseks aga pumpa pärast lapse toitmist rinnast välja kogu sinna jäänud piim, mida laps parasjagu ei vajanud. Teine variant piimatootluse pumba abil suurendamiseks on pumbata kord tunnis, kümme minutit. Eesmärk ei ole iga lüpsmisega suurt kogust piima kätte saada, vaid piimatootlust stimuleerida. Samuti aitab rinnapump varuda koju oma väike piimapank. 

Kui rinnad muutuvad pumpamise ajal tundlikuks, tuleks pumpamine selleks korraks lõpetada.  

Artikli autoriks on Philips Avent koostöös tervishoiutöötajatega.