Emad küsivad meie käest alatasa: mida ma tegema pean - minu viiekuune laps ei pööra veel, kuid minu sõbranna sama vana laps on seda juba kuid teinud? Enamasti saame vastata, et pole vähimatki põhjust muretseda. Iga laps areneb oma tempos. Beebieas on parim viis, kuidas vanemad oma lapse arengule kaasa aidata saavad, temaga koos olemine - lähedus, jutustamine, mängimine.
Beebi areneb tervikuna - tema sotsiaalsete, emotsionaalsete, intellektuaalsete, keeleliste ja motoorsete oskuste areng on omavahel tihedalt seotud. Igaüks neist mõjutab ka teist. Näiteks on lähedased sotsiaalsed suhted vanematega ja sellest alguse saav turvatunne maailma suhtes olulised ka motoorsete oskuste arengus. Ema ja isa suhe oma beebiga on tema terve arengu aluseks.
Milliste mänguliste tegevustega aidata kaasa kuni kuuekuuse beebi arengule?
- Beebi kõne areng on juba alanud. Enne, kui laps suudab sõnu ise öelda, õpib ta neist aru saama - seega on tähtis juba päris pisikese beebiga jutustada. Kui laps koogab, siis vasta tema "jutule" nii, nagu saaksid aru, mida ta öelda tahab. Vestelge julgelt.
- Kõne arengus mängib olulist rolli ka arusaam jutujärjest. Suhtle beebiga, õpetades talle kordamööda kõnelemist - anna talle mänguasi, ütle "palun", seejärel siruta käsi, andes beebile märku, et nüüd on tema kord ese edasi anda. Nii uuesti ja uuesti.
- Tutvusta ainult ühte mänguasja korraga, et laps saaks sellele jäägitut tähelepanu pöörata. Hoia seda mänguasja beebi kohal, kui ta selili lamades mängib. Beebi püüab mänguasja poole käsi sirutada, seda kättegi haarata. Mõne aja pärast vaheta eset. Nii saad ka teada, millised esemed huvitavad just sinu last kõige enam.
- Beebis tekib huvi toidu, toitumise ja endse ise toitmise vastu. Lase lapsel oma sõrmedega mängida. Söömise ajal rinda või pudelit katsuda ja uudistada. Lisatoiduga alustamise järgselt aidata lusikat hoida, toitu sõrmedega puudutada.
- Beebidele meeldib väga "kuku" mäng. Vanem võib peita oma näo hetkeks käte või padja taha, et siis paar sekundit hiljem "kuku!" hüüdes uuesti välja ilmuda. Pane tähele, kuidas beebi reageerib - kas tema näoilme ja liigutused annavad märku, et ta tahab seda mängu veel mängida? Lapse intellektuaalsed võimed arenevad, ta õpib vaikselt ette aru saama mis on tulemas; mõistma, et inimesed on olemas ka siis kui neid parasjagu näha ei ole (mis aitab hiljem julgelt emast eraldi olla).
Kuidas meeldib Sulle ja Sinu beebile koos mängida?
Rubriigist Huggies® Mänguasjade Maa