Eelmisel nädalal lükkasime ümber kuulujutu, et spermadoonorid on kaotanud koroonavaktsiini tõttu oma viljakuse. Veelgi enam liigub aga hirmujutte koroonavaktsiini laastavast mõjust naise viljakusele ja rasedusele.
Palusime neid müüte kommenteerida Elite kliiniku viljatusraviarstil Andrei Sõritsal.Ta vahendab Eesti Noorte Teaduse Akadeemia (ENTA)* koondatud infot.
"Koroonavaktsiin ei mõjuta vastavalt käesoleva aja teadmistele naise munasarju, munajuhasid, emakat ega muid reproduktiivorganeid. Vaktsiin ei jõua vabanenud või viljastatud munarakku ega lootesse," rahustab Sõritsa esmalt.
Ta selgitab, et koroonavaktsiin ise satub meie kehas vaid õlavarre kudedesse. Seejärel tekivad antikehad, mis kanduvad üle keha laiali. Need antikehad on spetsiifilised – nad reageerivad ainult SARS-CoV-2 ogavalgule. Teist sellist valku meie kehas ei ole, seega ei ründa koroonaviiruse antikehad ka midagi muud meie kehas peale koroonaviiruse.
Miks siis levib nii edukalt müüt, et koroonavaktsiin kahjustab naise viljakust? "Vaktsiine viljakusega seostav müüt pärineb väitest, justnagu paneks vaktsiin meie organismi ründama üht platsentas leiduvat valku – süntsütiin-1, kuna sel on väike geneetiline ühisosa koroonaviiruse ogavalguga," selgitab dr Sõritsa.
See hirm on aga alusetu, räägib Sõritsa: "Seda väidet on võrreldud hirmuga, et me ei saa metsas kõndides aru, kas tegemist on hundi või hiirega, kuna mõlemad on hallid. Hoolimata ühest imepisikesest sarnasusest on platsenta ja koroona ogavalgud äärmiselt erinevad ja iga immuunsüsteem on nende segiajamiseks liiga nutikas."
Müüt, mis seostab koroonavaktsiini raseduse katkemisega, on tema sõnul ühemõtteliselt ümber lükatud. "Üle 35 000 rasedaga läbiviidud uuring näitas ühemõtteliselt koroonavaktsiini ohutust emale ja lootele."
Tõsi on see, et ka vaktsineeritud naised on pidanud elama läbi raseduse katkemisi – kuid sama on pidanud läbi elama ka paljud-paljud vaktsineerimata naised. Rasedustest, millest naine on teadlik, katkeb u 20% – katkemine on raseduse alguses väga sage. Kuna hetkel on üle poole ühiskonnast hiljuti vaktsineeritud, on raseduse kaotuseid loogiliselt pidanud kogema ka hiljuti vaktsineeritud naised. Omavahel seotud need kaks aga pole – uuringud näitavad, et koroonaviiruse vastu vaktsineeritud naiste rasedused ei katke sagedamini, kui vaktsineerimata naistel, ning vaktsiin katkemist ei põhjusta. Miks rasedused katkevad, oleme kirjutanud SIIN.
Lõpetuseks toonitab dr Sõritsa, et erinevalt vaktsiinist mõjub rasedusele tõestatult halvasti koroonaviiruse põdemine. "Rasedad naised põevad koroonaviirust teiste omaealistega võrreldes raskemalt, satuvad märksa suurema tõenäosusega haiglasse, koroonasse nakatunud rasedate lapsed sünnivad suurema tõenäosusega enneaegselt ning satuvad vastsündinute intensiivi," loetleb ta.
Seepärast soovitab Elite kliinik kõigil lapse saamist planeerivatel paaridel end vaktsineerida.
* Dr Sõritsa poolt vahendatud info on teadusinfo põhjal koostanud Eesti Noorte Teaduse Akadeemia projekti juht prof Katrin Tiidenberg koos projekti liikmetega Lili Milani, Tuul Sepp, Erik Abner, Juhan Aru, Uku Haljasorg, Jaan Aru, Piia Jõgi ja Madis Ligem.