Uus suur uuring: keisrilõige ei kahjustagi lapse mikrobioomi!

Uus suur uuring: keisrilõige ei kahjustagi lapse mikrobioomi!

31. Oct 2019, 15:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänapäeval räägitakse väga palju inimese mikrobioomist (ehk bakterikooslusest, mis meie soolestikus elab) ja selle mõjust tervisele. Muuhulgas on arvatud, et keisrilõike teel sündinud laste mikrobioom pole sama mitmekesine nagu vaginaalsel teel sündinud lastel. Nüüd on teadlased jõudnud vastupidisele järeldusele - keisrilaste mikrobioom polegi kehvem. 

Mõned varased, väiksemahulisemad ja algelisemad uuringud on leidnud, et keisrilaste mikrofloora on kesisem kui vaginaalsel teel sündinud lastel. See tähendab aga laias laastus kehvemat seedimist, kehvemat immuunsust, kehvemat tervist. 

Põhjuseks on peetud seda, et mööda sünnitusteid välja liikudes puutub laps kokku paljude bakteritega, mis panevad tema mikrofloorale aluse. Mõned teadlased ja arstid on välja pakkunud, et lahenduseks oleks ema tupekülviga lapse keha puudutamine (vaginal seeding). 

Nüüd leiti aga suuremahulises jätku-uuringus, et tegelikult ei mängigi varasemalt leitud erinevused lapse tervise juures erilist rolli ning tupekülvi-meetodit pole mingit põhjust soovitada.

Vaginaalsel teel ja keisrilõikega sündinud beebide mikrobioom sisaldas võrdselt laktobatsille, mis on sünnitusteedes esinev bakteritüüp. Vaginaalsel teel sündinud lastel esines küll rohkem bakteroide, kuid see on hoopis lahklihalt pärinev bakteritüüp, mistõttu pole lapse tupekülviga hõõrumisest mingit kasu.

Mis veelgi tähtsam – uurijad leidsid, et umbes aasta pärast sündi olid kadunud ka vähesed erinevused mikrobioomis!

Teadusajakirjas Nature avaldatud uuringus osales 600 beebit, kelle mikrobioomi uuriti 4, 7 ja 21 päeva vanusena ning uuesti aastasena. See on suurim vastsündinu mikrobioomi uuring, mis on kunagi tehtud.

 

Loomulik sünnitus on alati eelistatud viis lapse ilmale toomiseks, kuid kui keisrilõige on meditsiiniliselt vajalik, siis pole tarvis liigselt muretseda – tundub, et pikas plaanis see lapse elu ja tervist ei mõjuta. Kas Sinu laps sündis vaginaalsel või keisrilõike teel ja miks?