Uuring: Raseduse ajal foolhappe, multivitamiinide tarbimine vähendab oluliselt autismi tekkeriski

Uuring: Raseduse ajal foolhappe, multivitamiinide tarbimine vähendab oluliselt autismi tekkeriski

05. Jan 2018, 14:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Autism on arenguhäire, mis mõjutab inimese suhtlemisvõimet. Autismi täpne tekkemehhanism ei ole teada, kuid on teada, et selle spektri häireid põhjustab mitmete erinevate tegurite kombinatsioon. Kolmapäeval avaldatud uuringu tulemused lisavad autismi teket mõjutavate tegurite hulka ka ema rasedusaegse mikrotoitainete tarbimise.

Iisraeli teadlased uurisid 45 300 lapse andmeid, kes sündisid aastail 2003-2007. Nad kogusid andmeid selle kohta, kas laste emad olid rasedusele eelnevalt tarbinud foolhapet ja raseduse ajal foolhapet või spetsiaalseid multivitamiine, ning jälgisid laste tervist kaheksa aasta jooksul.

On ammu teada, et foolhappe ja rasedatele mõeldud multivitamiinide tarbimine aitab ennetada paljusid haiguseid - näiteks seljaajusonga ehk spina bifida teket lootel. Iisraeli teadlaste uuringu eesmärk oli selgitada välja, kas rasedusaegne vitamiinide ja mineraalainete tarbimine mõjutab ka autismispektri häirete kujunemist.

Uuringus osalenud 45 300 lapsest 572-l diagnoositi uuringuperioodi jooksul autismispektri häire. Võrreldes diagnoosi saanud ja mittesaanud laste ning raseduse ajal kasulikke lisaaineid tarbinud ja mittetarbnud emade andmeid, leidsid teadlased, et vitamiine võtnud emade lastel oli tervelt 73 protsenti madalam tõenäosus saada autismispektri häire. 

Uuringu tulemused avaldati teadusajakirjas JAMA.

Et autismi ja foolhappe/multivitamiinide tarbimise vaheline seos saaks kinnitust, peaks aga ka korduvad uuringud sama tulemuseni jõudma. Praegu teatakse, et autismi ei tekita üks kindel asi, vaid mitmete tegurite koosmõju. Nii oli selles uuringus osalejate seas ka neid emasid, kes tarbisid nii foolhapet enne rasestumist kui ka multivitamiine terve raseduse vältel, kuid lapsel diagnoositi siiski autism. Igal juhul annab Iisraeli teadlaste uuring tõsise aluse uurimaks edasi hüpoteesi, et ema raseduseelne ja -aegne mikrotoitainete tarbimine võib olla üks autismispektri häirete väljakujunemist oluliselt mõjutav tegur.

(Allikas: ABC News)

 

Kas Sinu lapsel on diagnoositud autismispektri häire? Kas tarbisid lapseootuse ajal foolhapet ja multivitamiine?