Unesõda

Unesõda

28. Aug 2014, 00:00

Tõepoolest, nii kui kiidad, kohe ta tõestab, et liiga vara hõiskasid. Selline on see meie Anne. Oli see alles mõned päevad tagasi, kui kiitsin plika kaheksatunniseid magamisi öösel. Nüüd siis juba kolm ööd jutti oleme vanas rutiinis tagasi – neli tundi und, söömine, kaks tundi und, söömine ja veel kaks tundi und. Kokku ikka kena kaheksa tundi und, aga katkendlikku ehk mitte nii head. Lisaks on mul viimastel õhtutel endal uinumisega raskusi olnud, nii et… õõää. Saate isegi aru, eks?

Tean, et mul erilist õigust siin ohkida ei ole, sest tegelikult on Annest maru kena üldse rohkem kui kaks tundi jutti magada. Ja on temast juba super lahke, et need mõned suurepärased kaheksatunnised ööuned tegi. Tean, et mitte just kõigil emmedel ei ole nii hästi selle unega ja seda väga pikalt, vahel isegi aastaid. Samas, olles korra maitse suhu saanud, tahaks justkui veel.

Aga olgu. Saan üle ja elan üle katkendliku une. Mis aga juba terve Anne elu meid tüütab, on pärastlõunad. Hommikul-päeval uinub tibi enamasti täitsa viisakalt. Nii kuis haigutama kipub, vaatan, et mähkud oleks puhtad, kõht täis ja poetan ta oma voodisse, kus ta pärast mõningat jutustamist või rusika lutsutamist vaikselt, tõrkumata uinub.

Ilmselgelt me ka viibime mingi aja päeval õues. Vankriga liikudes vaikselt unne suikumist küll ei toimu, aga aeg-ajalt ta siiski ka selles liikuvas voodis magab. Viimasel ajal olen temaga küll rohkem kandelinas jalutanud, seal magab ta raudpolt.

Alati on aga mingi kamm pärastlõunal uinumisega. Ideaalis ma tahaks, et Annekene teeks veel 17 ajal ühe une, et siis kell 18 pessu minna. Viimase aja trend on aga see, et tips ärkab kuskil 16 ajal, sööb-kakib ja siis kukub haigutama, aga magama keeldub jäämast. Voodis jaurab või hakkab meeleheitlikult rusikat lutsutama. Vahel annan siis tissi, aga sellest ei ole kasu. Ta ei taha süüa. Tahab nämmerdada. Vahel ma proovin kussutamist ja teinekord õnnestub nii ta ka magama suigutada, aga nii kuis voodisse poetan, hiilib suhu vana hea rusikas ja ilmselgelt on raske magama jääda, kui mingi rusikas vajab lutsutamist.

Reigo on sesuhtes jälle maru tubli ja viitsib tal seda rusikat kogu aeg suust välja tirida, isegi hellalt käsi hoida kuniks Anne uinub. Minu jaoks on see raske, sest algul ta ju ikka puikleb vastu ja teeb kisa. Minu argument on see, et ma lihtsalt ei jaksa pärast tervet päeva lapsega tegelemist õhtul temaga sõdida. Kui õnn naeratab, loobub ta ise oma rusikast ja jääb magama. Enamus õhtutest see siiski nii ei ole.

Minu viimase aja trend tänu Anne viimase aja trendile on siis selline, et katsun teda mitte liialt väsitada ning hiljemalt kell 18 on Anne ka pesus ära käinud. Ilma vahepeal magamata, mis sest, et haigutab. Ja kogu see trall kussutamise, lutsutamise ja muuga leiab aset pärast pesu ja juba ööunne minemisel. Ehk et ööunne minemine algab meil juba kuskil kell 18.

Parematel päevadel Anne uinubki lõpuks juba kella 19-20 vahel. Sagedamini siiski 20-21 vahel. Mis tähendab, et ta on pärastlõunal-õhtul üleval ühte jutti umbes 4-5 tundi. Mida on palju, eks? On näha, et ta on väsinud – hõõrub oma silmi, kui sülle võtta, siis peidab oma nägu minu rinnal, sügab kätega kõrvu, aga magama ei jää.

Mis puutub gaasidesse, siis enam ma neid ei süüdistada. Puuksud tulevad Annel viimasel ajal päris mõnusasti välja. Vahel aitan tal neid väljutada võimlemisharjutusi tehes ja see toimib kenasti. Kakab ta meil päevläbi, mitmeid kordi ja on loomulik, et see leiab aset ka pärastlõunal-õhtul. Vahel kakab ta ka öösel.

Ise kogu aeg kahtlustasin, et ta on üleväsinud ja ei oska enam magama jääda. Seepärast ka ööunne minemise varasemaks nihutasin. Veel mõned nädalad tagasi uinus ta ikka pigem 22 ajal õhtul või isegi hiljem. Aga näib, et tolku pole. Ikka on ta justkui üleväsinud või üleväsitatud? ja ei saa õigel hetkel magama. Või siis tahab ta lihtsalt õhtuti natuke nutta? Lugesin raamatust „Nutt ja jonnihood,“ et mõned lapsed nutavadki enne magama minekut, et see on hea ja nii nad väljendavad/ väljutavad endas peituvaid pingeid, emotsioone, päeval läbielatut.

Mainin ära ka, et Anne magab meil oma voodis, aga meiega ühes toas. Vaikuses ja hämaras magama jäämist ei ole me saanud talle veel võimaldada. Ega saa veel nii pea. Kuigi ma tissitan teda õhtuti rohkem, rinna otsa ta enam magama ei jää.

Kuidas teie lapsed uinuvad? Kas päeval ja õhtul ühtemoodi? Kas teie lapsed ka oma rusikaid, sõrmi imevad? Kas ka pigem õhtuti nagu Anne?

 20140821122159-45910.jpg

28. Aug 2014, 17:31

Suur tänu kõigile, et võtsite vaevaks vastata! Tundub väike asi, aga tegelikult on palju abi lugeda, et ka teised jagelevad sarnaste kohtade peale ja ei ole ainult mina üksi aeg-ajalt selle ööunne jäämisega kimbatuses. Ega siin vist ühte kuldreeglit ei olegi, kuidas kõik kerge liigutusega paika saaks, aga ma ise katsun veel lugeda, end harida ja edasi proovida 😀 Edu ka teile!

28. Aug 2014, 11:26

Renek jääb ööunne umbes kell 21:00 mõni päev varem mõni päev hiljem. Ööunne jääb tissi otsas. Öösel ärkab umbes 3 korda aga on ka juhtunud et magab terve öö ilusti. 😀 Ja kõik päevad on ikka 2 kuu vanuse lapse ontäiesti erinevad. Mõnipäev on nunnu naerupall ja teine päev jube jonnipunn. 😀 Ja rusika imemist on terve päev, mul on öeldud, et arvatavasti hambad, aga ma ei taha väga uskuda, sest natuke vara hammaste jaoks. 😀 Ja kui ärkvel olekut on ka 4-5 tundi, siis on magama jäämisega raskusi, sest ta on üleväsinud. 😀 Lisaks vastab see tõele, et ei tohi hõisata, et kui tublisti laps magab, sest ta teeb kohe selle tagasi. 😃

28. Aug 2014, 08:08

Unustasin kirjutada vastused veel sinu küsimustele.

Martin uinub beebimuusika saatel ja piimapudeliga. Emme peab muidugi lapse juures pikutama-see meil uus trend 😀 Enne magama minekut on iga õhtune traditsioon vannis käimine.

Päevad ja õhtud on meil erinevad. Oleneb päevast. Vahest panen magama teda 1-1.5h. Vahest uinub 10-15min.

Imikuna kippus vahest Martin sõrmi suhu toppima, kuid üritasin seda vältida. Võtsin vaikselt sõrme suust ja kui üleval olin siis ka üritasin piirata.

Martinil oli probleeme samuti selle üleväsimus tundega ja siis laps ei osanud magama jääda . Siis olid suured nutuhood jm. Aga üritasin teda maha rahustada. Hästi mõjus emme laulmine või voodikarusell . Martinile meeldisid väga voodikaruselli mõmmid, mida siis jälgis ja uinud.

Unustasin veel lisada, et pisikese pildike on nii armas 😀 Teie olete aga tublid lapsevanemad. Jõudu ja jaksu ning ilusaid hetki pisikesega 😀

28. Aug 2014, 08:01

Martin imikuna sõi iga 3-4h tagant. Kahjuks lõppes minul rinnapiim juba lapse 1kuu vanuseks saamisel. Hakkasime andma lisa. Mäletan , et minul imetamise ajal olid rinnad pidevalt verised ja lõhki. Vahepeal isegi pisarais imetasin last. Kreemitasin ja hoolitsesin. Nii kui korda sain ja ravi ära lõpetasin olid jälle katki.

Nüüdseks on Martin 1.6aastane. Saab endiselt piimasegu , päevas 2-3korda. Põhiliselt uneaegadel. Plaan on lõpetada selleks ajaks kui teine tita sünnib. Piimasegu andmine on suurel määral minu abikaasa soov, kuna ta luges piimapulbripakendi pealt ja on reklaame kuulanud, et võiks isegi kuni lasteaiaeani anda. Mina muidugi nii kaua ei lase.

öine ärkamine on Martinl endiselt sees. Oleme üritanud leevendada seda igal võimalusel. Teinud unekooli ja muretsenud unenägudepüüdja jm, kuid ei miskit. Heal päeval käib 2-3korda, halvemal päeval iga 1h tagant.

Nüüd on tekkinud komme, kus ärkab kella 5ajal üles ja tahab hakata mängima. Uuesti magama saamine on lausa võimatu. Uuesti saan magama ta umbes 6-7 vahel ja siis magab veel 1h. Õudne ! See on väsitav nii mulle, lapsele kui ka abikaasale.

Pole me abi leidnud selle ajajooksul kuskilt ja ei looda ka enam. Usume vaid sellesse et ajajooksul asi paraneb ja ükskord hakkab laps paremini magama 😀

Irinaaa Irinaaa 27. Aug 2014, 23:24

Minu poeg esimesed 6 kuud põhimõtteliselt ainult sõi ja magas 😃 Ja jäi magama alati rinna otsa, õues ka kohe jäi magama.. Nii et kahjuks ma ei oska sulle mitte midagi soovitada, aga küll see läheb üle ja kõik saab korda. Ja su mees on väga tubli et aitab sulle nii palju. Jõudu ja jäksu teile! P.S. Pilt on väga ilus, Anne on nii nunnu 😀