Mis on rasedusaegne rauapuudus ehk aneemia?

Mis on rasedusaegne rauapuudus ehk aneemia?

30. Jun 2021, 15:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ämmaemand kontrollib regulaarselt lapseootel naise vere hemoglobiinitaset - kui see on madal, võib ämmaemand või arst diagnoosida rauavaegusaneemia, ning paluda naisel tarvitada rohkem rauarikkaid toite või võtta lisaks apteegis müüdavaid rauapreparaate. 

Rauavaegusaneemia on raua vähesusest veres põhjustatud aneemia ehk kehvveresus. Kuna raud on hemoglobiini tähtis koostisosa, ei saa keha rauavaeguse korral toota piisavalt hemoglobiini. Hemoglobiini ülesanne on hapniku toimetamine kopsudest ülejäänud kehasse - seega kui rauda on veres vähe, on hemoglobiini vähe, jäävad nii ema keha kui ka lapse keha hapnikupuudusesse. Hapnik on vajalik kõigi inimorganismis toimuvate ainevahetusprotsesside jaoks - kui ei ole hapnikku, ei ole elu.

Just seepärast on madala hemoglobiinitaseme sümptomid samad, mis "õhupuuduse" sümptomid - õhk justkui matab, oled kahvatuvõitu, väsinud, ärritud kergelt. Lisaks võib olla, et su vererõhk on madal, keel valulik, suunurkades lõhed, küüned on haprad, pea valutab, söögiisu vähene ja võib tekkida isu ebatavaliste asjade järele nagu kriit, tsement, jää, ajalehed, tikud jms. 

Rauavaegusaneemia kimbutab tihti just lapseootel naisi, sest raseda naise kehas suureneb järsult vere kogus, millele endine raua kogus ei pruugi olla piisav, kuid hemoglobiini tootmine ei jõua järgi. Aneemia on kõige sagedasem rasedustüsistus, seda esineb pooltel rasedatest mingil perioodil raseduse vältel.

Seetõttu jälgib ämmaemand terve raseduse jooksul lihtsa vereproovi vahendusel sinu hemoglobiinitaset. Naise normaalne hemoglobiini tase veres on vähemalt 120. Kui näit langeb alla selle, soovitab ämmaemand korrigeerida toitumist. 

Et vältida rauaaneemiat, võta rasedaile mõeldud vitamiine, mis sisaldavad veidi rauda ja ka kõiki raua imendumist soodustavaid aineid (nt C- ja B12-vitamiinid). Spetsiaalseid rauapreparaate ära profülaktiliselt tarbi! Kui sinu hemoglobiini tase on madalavõitu, tarbi lisaks vitamiinidele iga päev palju rauarikkaid toiduaineid: liha, kala, mereannid, kuumutatud kaunviljad (oad, herned, läätsed), pähklid, seemned, täisteratooted (rauda sisaldavad teravilja idu ja kest!), kuivatatud puuviljad, spargelkapsas (brokoli), maasikad, punase peedi toormahl, rohelised toidud, kakao ja tume šokolaad.

Raseduse ajal lubatud hemoglobiini normi alumine piir on 110-105 g/l. Kui tase langeb alla selle, palub ämmaemand ilmselt hakata tarbima rauapreparaate. Paraku võivad rauapreparaadid vahel tekitada kõrvalmõjusid: iiveldust, maoärritust ja kõhukinnisust, millega rase naine niigi kimpus on. Kui sul tekivad probleemid, räägi neist ämmaemandale, et saaksite koos lahenduse leida. Ilmselt tuleb vahetada preparaati. Ära mingil juhul jäta ravi pooleli ämmaemandaga konsulteerimata!

Ravi ei tohi pooleli jätta ka siis, kui tunned end juba paremini. Rauakuur kestab mitu kuud. Kui hemoglobiin on juba madal olnud, võivad ka sünnitusaegne verekaotus ja järgnev koormus organismile imetamise ajal rauataset jälle alandada. Paar kuud pärast sünnitust, kui perearst kinnitab hemoglobiini taseme taas normi jõudmist, võib raua võtmise lõpetada. 

Rauaaneemiast veelgi ohtlikum on aga raua üleküllus organismis - seega ära kunagi tarbi lisarauda ennetavalt, vaid ainult meditsiinitöötaja soovitusel analüüside põhjal. 

 

Kuidas muutusid Sinu rauavarud raseduse ajal? Kas rauapuudus mõjutas ka enesetunnet? Kuidas mõjusid rauapreparaadid? Jagame kogemusi!

kkristi kkristi 12. Jan 2017, 20:12

Mind tabas aneemia päris tugevalt juba teise trimestri alguses. Näit oli küll 106, kuid kõndida sain aeglaselt, väga lihtsasti hakkas pistma, tihti olid kõndides nõrkushetked ja õhk sai kergesti otsa. Ma ise väga ei juurelnud selle üle, mõtlesin, et küllap rasedus ongi selline ja ka visiidil, kui seda mainisin, siis arst pidas seda normaalseks. Alles kuu aja pärast järgmisel visiidil võeti vereproov ja diagnoositi aneemia. Hakkasin võtma Retaferi 2x päevas ja juba paari nädalaga olid kõik vaevused kadunud. Tean, et paljudel see ei aita, kuid jälgisin väga täpselt, et tableti manustamine oleks max eemal kohvi ja piima joomisest, mis mõlemad minu mäletamist mööda pärsivad raua imendumist. Praegu arvavad arstid, et aneemia tõttu on lapsel keha- ja näolihaste lõtvus.