Lastel, kelle sünnitas üle 35 aasta vanune ema, võib välja kujuneda nõrgem kardiovaskulaarsüsteem, mis paneb nad suuremasse südamehaiguste tekke ohtu, vahendab Postimees.
Kuna naised asuvad üha varem karjääri tegema ning reproduktiivmeditsiini võimalused aina paranevad, kasvab seetõttu ka beebide arv, kelle sünnitab vanem kui 35-aastane ema. Mida vanem on aga ema, seda suurem on risk nii tal endal kui ka lapsel tervisehäirete tekkeks. Nüüd on teadlased leidnud, et nende suurenevate riskide hulka kuulub ka südamehaiguste teke.
Suurenenud südamehaiguste riskist ei pääse ka need lapsed, kes sünnivad kunstliku viljastamise teel varasemalt külmutatud munarakust või noorema naise doonormunarakust, sest loote arengus mängib lisaks munaraku vanusele rolli ka platsenta.
Uuringu juhtivautor dr Sandra Davidge rõhutas, et kõrgemad riskid ei peaks naisi beebimõttest eemale peletama, vaid raseduseks ning lapsesaamiseks tuleb lihtsalt paremini ja turvalisemalt valmistuda.
Vananedes väheneb naisel nii munarakkude arv kui ka kvaliteet, see protsess hakkab kiirenema pärast 35. eluaastat. Kuna keha hakkab kiiremini vananema, kasvab nii naistel kui ka meestel risk krooniliste tervisehäirete tekkeks, mis mõjutavad ka rasestumist, rasedust ja sünnitust. Lootel suureneb aga ema vanuse kasvades risk kromosoomihäirete, nt Downi sündroomi tekkeks. Suurem on ka tõenäosus rasedusaegse diabeedi tekkeks ja raseduse enneaegseks katkemiseks. Ka preeklampsia suhtes on eriti tundlikumad vanemad naised.
Kui vana olid Sina oma lapse sündimise ajal?