Tõsiteadus: Lapse saamine muudab naise aju!

Tõsiteadus: Lapse saamine muudab naise aju!

29. Dec 2016, 12:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emainstinkt ei ole lihtsalt tunne - see on päriselt olemas. Naise ajus toimuvad raseduse ja sünnituse ajal muutused, mis jäävad püsima umbes kaheks aastaks. Enim muutusi toimub ajukoores. Et ajukoore ülesanne on vastutada inimeste tunnetuste ja taju eest, on nende muutuste bioloogiline põhjus ilmselt kõrgendada ema taju beebi vajaduste suhtes.

Teadusajakirjas Nature Neuroscience avaldatud uuringus tehti 45 naise ja 36 mehe ajust MRI uuring. Osad neist inimestest olid äsja esimest korda lapsevanemaks saanud, osad mitte. Uuringute tulemusi võrreldes leidsid uurijad seaduspära: esmakordselt emaks saanud naiste ajukoores vähenes oluliselt hallaine ehk hallolluse maht, ning seda eriti ajukoore osades, mis vastutavad sotsiaalse tunnetuse eest.

Kuna meeste puhul sarnast muutust ei tuvastatud, on muudatused ajus raseduse ajal seotud raseduse kui bioloogilise protsessiga naise kehas, mitte lapsevanemaks saamise vaimse kogemusega. Uurijate arvates on tegemist evolutsiooni käigus välja kujunenud funktsiooniga, mille eesmärk on kohandada naist eesseisvaks emaduseks.

Varasemad uuringud ei ole muutuseid naise ajus raseduse ajal tuvastanud. Tihtilugu kehveneb raseduse ajal mälu ning naine ei tunne end enam endiselt "teravana", kuid uuringud on näidanud, et reaalne ajumaht siiski ei muutu. Hoopis hormonaalsed muudatused kehas ja sotsiaalsed muudatused raseda naise elus on need, mis mõjutavad meie töövõimet ja mõtteteravust lapseootuse ajal. 

(Allikas: Nature Neuroscience