Oled kindlasti kuulnud palju nõuandeid, kuidas peaks lapseootel ema raseduse ajal toituma, et kindlustada endale ja beebile kõik vajalikud ained ning hoiduda ohtlikust.
Spetsialistide soovituste kõrvalt ei puudu aga ka mitmesugused sõprade, internetiemmede, kolleegide, ämmade ja teiste kommentaarid. Kiidame heaks või lükkame ümber kõige populaarsemad müüdid toitumise kohta raseduse ajal!
Parem on süüa sagedasti, kuid vähe korraga
Tõde. Esimesel trimestril aitab see iivelduse vastu, ülejäänud kahel trimestril aga ennetab kõhukinnisust ja kõrvetisi.
Süüa võib rohkem, sest sööjaid on nüüd kaks
Vale. Raseduse ajal vajab naine vaid õige pisut enam kaloreid (100-300 kcal ehk umbes ühe võileiva jagu) kui muidu. Toidukoguste märkimisväärne suurendamine tekitab liiga suurt kaalutõusu, mis pole hea sinu enda ega ka beebi tervisele. Söömise arvelt kaalus juurde võtta võib arst soovitada vaid nendele emadele, kes olid enne rasedust alakaalulised.
Raseduse ajal tuleks vähem süüa, et vältida kaalutõusu
Vale. Raseduse ajal tohib kaalu langetada või kaalutõusu vältida ainult eelneva ülekaalu puhul arsti soovitusel ja jälgimisel. Ära ürita vältida normaalselt rasedusaegset kaalutõusu (11-15 kg), see koosneb mitmetest teguritest ning on vajalik beebi kasvatamiseks ja hiljem imetamiseks.
Kui rasedal isutab soolase järgi, tuleb soolast süüa
Vale. Beebi ei "nõua" kõiki toitusid, mille järgi emal isutab! Liigne sool tekitab turseid, millega paljud naised niigi raseduse ajal kimpus on. Liigne sool ei ole kunagi tervislik, raseduse ajal samuti.
Vürtsikas toit rasedatele ei sobi
Vale. Pole ühtegi põhjust, miks rasedad ei tohiks vürtsikaid toitusid nautida. Vürtsikaid toite peaksid vältima need, kellel on seotud haiguseid (nt mõned mao-, maksa- või kõhunäärmehaigused) või kellele vürtsikad toidud tekitavad kõrvetisi või kõhuhädasid.
Mõõdukas koguses võib kõike süüa
Vale. Raseduse ajal tuleks hoiduda toorest lihast ja kalast, toorest munast ning pastöriseerimata piimatoodetest. Siiski öeldakse tihti, et natuke võib. Tegelikult ei ole kogus oluline, sest eesmärk on vältida toksoplasmoosi, salmonellat ja listeeriat tekitavaid parasiite ja baktereid. Tänapäeval on küll ka toores toit üldiselt ohutu, sest toiduhügieenile pannakse toiduainetööstuses ja restoranides väga suurt rõhku, kuid milleks riskida!
Ohutut alkoholikogust raseduse ajal ei ole
Tõde. Alkohol on teratogeen ehk loote arengut mõjutav aine. Alkoholi joomine raseduse ajal põhjustab nii fetaalset alkoholisündroomi FAS, mis on selgelt diagnoositav ja raske puue, kui ka FASD-d ehk kergemaid kahjustusi alates käitumisprobleemidest ja veidi madalamast IQ-st. Raseduse ajal alkoholi tarbinud ema ei saa iialgi kindlalt väita, et tema lapse eluteel ette tulevad probleemid ei ole tingitud teratogeenide tarbimisest loote arengujärgus, sest kindlalt ohutut alkoholikogust ei ole teada. Alkohol ei sobi rasedatele.