Teel haiglasse sünnib Eestis igal aastal kuni paarkümmend last

Teel haiglasse sünnib Eestis igal aastal kuni paarkümmend last

13. Apr 2018, 16:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Möödunud aastal sündis Eestis autos 19 last, tunamullu 18 last. Alates 1992. aastast kuni praeguseni autos sünnitajate arv poole võrra vähenenud, kuigi kuus sünnitusosakonda on vahepeal suletud. Kõige enam sünnib lapsi teel haiglasse just Harjumaa elanike seas, kuigi Tallinnas asub enim sünnitusosakondi, vahendab Postimees ühiskonnast jätkuvat debatti väikehaiglate sünnitusosakondade sulgemise teemal.

Autossündidest enam tuleb ette planeerimata kodusünnitusi. "Reeglina, kui on näha, et sünnitustegevus käib, võetakse sünnitus vastu patsiendi kodus, mitte kiirabiautos," rääkis pealinna kiirabi peaarst Raul Adlas. Meediku sõnul on ebatavaliselt kiiresti kulgev sünnitus kõige tavalisem põhjus, miks ema sünnitusmajja ei jõua. 

Rasedusaegsetel ämmaemanda vastuvõttudel ja perekooli loengutes suurt tähelepanu sünnieelsele nõustamisele, sealhulgas sellele, millal on õige aeg hakata sünnitusmajja minema ning milliseid märke raseduse lõpunädalail jälgida. Seetõttu polegi vaja karta, et sünnitus algab nii ootamatult ja kulgeb nõnda kiiresti, et kodukohast kaugemale haiglasse ei jõua. Seda juhtub haruharva, aga kui juhtub, siis igal pool – ka neil, kes elavad Tallinna kesklinnas.

Eesti ämmaemandate ühing on väikehaiglaste sünnitusosakondade sulgemise pärast siiski mures. Haiglasse jõuab kimada ka mujalt, kuid sünnitusloos mängib tähtsat rolli naise turvatunne. Mõni naine tunneb end turvaliselt privaatsemas keskkonnas või kodu lähedal, turvatundes mängib rolli võimalus sünnituse esimeses pooles, õige ajani rahulikult oma kodus olla ning mitte tunda ärevust või hirmu raseduse ajal ja sünnituse alguses selle üle, kas ja kuidas haiglasse jõuda. Sünnitus on väga oluline pidepunkt, mis määrab paljuski ära pere uues olukorras kohanemise, hilisema toimetuleku ja pere edasised otsuseid laste planeerimisel, ütles ühingu president Marge Mahla Postimehele.

Eesti naistearstide seltsi hinnangul on aga väiksemates haiglates probleeme kvaliteetse sünnitusabiga, sest epiduraalsünnitus on võimalik vaid vähestes haiglates, meedikuid napib, mitmes haiglas pole valves lastearsti ja puudub vereteenistus.

Arvesse tuleb võtta ka asjaolu, et koos väikehaiglate sünnitusosakondade sulgemisega kaob väikekohtadest rahu ja privaatsust hindavate sünnitajate jaoks ka võimalus kasutada legaalset kodusünnituse teenust, sest sünnitada tohib ainult nenedes kodudes, mis asuvad lähimast sünnitusosakonnast kuni 30 kilomeetri kaugusel. 

 

Milline sünnitamise viis on Sinu jaoks turvalisem – privaatsem lähenemine rahulikus kodulähedases keskkonnas või tipptasemel teadmiste ja oskustega meditsiinilise personali ning -seadmete olemasolu suurhaiglas?