Teadlased: 4D ultraheliskriining paljastab suitsetamise mõju lootele

Teadlased: 4D ultraheliskriining paljastab suitsetamise mõju lootele

31. Mar 2015, 13:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui tulevased emad suitsetavad, on selle mõju näha loodete tillukestest liigutustest, väidavad kõrgresolutsiooniga ultraheliskriiningute tulemusi uurivad teadlased.

Terved looted alustavad ümbritsevat ja iseend tundma oma uusi jäsemeid ja kehaosi avastades – puudutades oma pead, nägu ja moodustades suuga kõiksugu erinevaid kujundeid. Kuid mida kaugemale areneb lapse kesknärvisüsteem, seda harvemaks muutub nende liigutuste arv.

Suurbritanniast pärit teadlaste meeskond Durhami ülikooli professori Nadja Reisslandiga eesotsas uuris tuhandeid vaevumärgatavaid suu ja käte liigutusi kahekümne loote kaheksakümnelt 4D ultraheliskanneeringult. Neli kahekümnest lootest kasvasid päevas keskmiselt 14 sigaretti suitsetavate naiste ning ülejäänud 16 mittesuitsetavate emade kõhus. Ultraheliuuringud tehti nelja erineva intervalliga 24 ja 36 rasedusnädala vahel ning naised täitsid ka stressi ja depressiooni kohta käivad küsimustikud. Neljas dimensioon 4D uuringus on aeg. „Tehnoloogia abil on meil täna võimalik näha seda, mis varem oli meie eest varjatud ning paljastada, kuidas suitsetamine loodet mõjutab viisidel, millest me varem teadlikud ei olnud,“ ütleb uuringu kaasautor ja Lancaster University professor Brian Francis. „See tõestab veelgi, kui kahjulik on raseduse ajal suitsetamine.“

Kõik uuringus osalenud beebid sündisid tervetena. Küll aga täheldati suitsetanud naiste loodetel tunduvalt suurem arv suu liigutusi – võrreldes normaalse, pidevalt väheneva liigutuste arvuga, mida lootelt raseduse ajal eeldatakse. Lisaks leiti tõendeid selle kohta, et suitsetavate naiste looted lõpetasid näo puudutamise tunduvalt hiljem. Järgneval pildil on näha, kui erinevad on suitsetava ja mittesuitsetava ema loodete liigutused. Alumises reas on mittesuitsetava ja ülemises suitsetava ema laps:
 20150328130628-40332.jpg
(Foto: Durhami ülikool)

Teadlased usuvad, et nende reaktsioonide põhjustajaks võib olla see, et suitsetavate emade loodete kesknärvisüsteem ei arenenud samas  tempos ja samal viisil, nagu mittesuitsetavate emade omadel. „Pildid viitavad sellele, et suitsetamisest mõjutatud looted on oma käitumiselt vähem küpsed, kui mittesuitsetajate omad,“ ütles Reissland.  Varasem teadustöö on näidanud, et raseduse ajal sigaretisuitsuga kokku puutunud vastsündinud reageerivad helidele ja kõnele hiljem, kui mittesuitsetavate rasedate beebid. 


(Allikas: USA Today)


Emmede Klubi