Sündisid Eesti esimesed külmutatud munarakkudest lapsed

Sündisid Eesti esimesed külmutatud munarakkudest lapsed

04. Aug 2016, 13:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänane päev algas imetoreda uudisega - Tartu viljatusravile spetsialiseerunud erakliinik Elite andis teada, et ilmavalgust nägid kaksikud, kes on kõige esimesed külmutatud munarakkudest Eestis sündinud lapsed (pildil). 

Elite kliiniku juhi naistearst Andrei Sõritsa sõnul on tema patsient 44-aastane naine, kel ei õnnestunud varasemalt elu jooksul lapsi saada, kuna tema munasarjad ei tooda munarakke. Ainus võimalus endale ise laps sünnitada oli tema jaoks kasutada doonori munarakke. Kunstliku viljastamise protseduur läks õnneks ja perre sündisid keisrilõike teel tüdruk ja poiss. 

Lätis on esimesed lapsed külmutatud munarakkudest juba sündinud. Leedus on usulistel põhjustel munarakkude külmutamine keelatud.

Varasemalt on Eestis kasutatud kunstlikuks viljastamiseks kas värskeid või külmutatud embrüosid. Embrüo on juba spermarakuga viljastatud munarakk, millest areneb üsas loode. Sperma ja embrüote külmutamine on võrdlemisi lihtne. 

Munarakku on aga keerukas külmutada, sest see on suurim rakk naise kehas, sisaldades palju vett. Külmutades võivad tekkivad jääkristallid raku hävitada. Munarakk tuleb kuivatada ja vesi enne külmutamist asendada antifriisiga, et vältida jääkristallide moodustumist. Kuna munaraku kest muutub külmutades kõvemaks, peab munaraku viljastamiseks peale munaraku sulatamist sperma nõelaga munaraku sisse süstima.

Munarakke on Eestis edukalt külmutatud viimased paar aastat, nüüd saab rõõmustada ka esimeste viljade ehk sündinud laste üle.


Munarakkude külmutamist võiksid kaaluda naised:

  • kellel on diagnoositud vähk, sest vähiravi võib munarakud hävitada;
  • kelle suguvõsas on esinenud varajast menopausi, sest siis võib geneetiline probleem, liiga varajane menopaus juba viljakas eas tabada ka sind;
  • kes mõistavad nende naiste muret, kes ei saa ise lapsi, ja sooviksid neid aidata annetades oma munarakke doonorina;
  • kes tahavad või peavad lapsesaamist edasi lükkama õpingute, karjääri või muudel isiklikel eesmärkidel, sest hilisemas eas ei pruugi lapse saamine loomulikul teel enam õnnestuda.

Munarakkude külmutamine sobib ka neile naistele, kes on oma usu tõttu ja/või moraalsetel põhjustel külmutatud embrüode säilitamise vastu.

Munarakke külmutada sooviv patsient peab läbima samasugune hormoonravi nagu tavalise IVF protseduuri puhul, et munarakke oleks võimalik külmutamiseks võtta. Munarakkude külmutamise protsess võtab aega umbes 4-6 nädalat. Kui munarakud saavad küpseks, kogutakse need nõelaga läbi tupe ultraheli jälgimisel, seda protseduuri teostatakse üldnarkoosis. Seejärel munarakud külmutatakse.

Kui patsient on valmis rasestuma (see võib olla mitu aastat hiljem), siis külmutatud munarakud sulatatakse, nendesse süstitakse sperma, et munarakud viljastada, ning siirdatakse embrüodena emakasse.

Külmutatud munarakkude säilitamise periood ei ole ajaliselt määratud ega piiratud. Külmutatud munarakkude kvaliteet ei vähene ajaga.

(Allikas: Elite erakliinik)

 

Hurraa, palju õnne värskele perekonnale!