Rasestumiseks peab munarakk kohtuma spermatosoidiga. Kuna munarakk on viljastumisvõimeline ainult ühe ööpäeva pärast ovulatsiooni, aga spermatosoidid püsivad naise kehas elus paar-kolm päeva, on rasestumiseks parim aeg seksida paar päeva enne ovulatsiooni kuni päev pärast ovulatsiooni. Kuna naine on võimeline rasestuma vaid paaril päeval kuus, on eduka beebiplaneerimise aluseks oskus ovulatsiooni ära tunda. Emmede Klubi annab nõu, kuidas seda teha:
Naise tsükkel on keskmiselt 28 päeva pikk. Keskmise pikkusega tsükli puhul toimub ovulatsioon tihti 14. päeval alates eelmise menstruatsiooni esimesest päevast. Kui oled üks neist naistest, kelle tsükkel kestab 28 päeva (see tähendab, et sinu kahe menstruatsiooni vahele jääb tavaliselt mitte terve kuu, vaid 28 päeva), siis saad ovulatsioonipäeva nii välja arvutada.
Naiste tsüklid on aga pisut erineva pikkusega ja paljudel naistel ka varieerub tsükli pikkus kuust kuusse. Seega on n-ö päevade lugemisest kindlam viis ovulatsiooni ära tunda hoopis oma keha märguandeid jälgides.
Emakakaela toodetava lima kogus ja tekstuur muutuvad tsükli lõikes. Viljakal perioodil muutub lima selgeks, libedaks ja venivaks - toore munavalge sarnaseks. Sellise tekstuuriga lima hõlbustab spermatosoidide munarakuni jõudmist.
Pärast ovulatsiooni toimumist tõuseb naise kehatemperatuur paari päeva jooksul umbes poole kraadi võrra. Sa ei saa rasestumiseks kasutada aega, mil temperatuur on juba tõusnud, sest selleks hetkeks on parim aeg viljakaks vahekorraks juba möödas - elab munarakk ju vaid 24 tundi. Kuid sa saad mõõta oma kehatemperatuuri mitme kuu vältel, et selgitada välja milline on just sinu kehatemperatuuri muster - milline on kehatemperatuur otse enne ovulatsiooni, milline ovulatsiooni päeval. Nii saad planeerida seksuaalvahekordi kahele-kolmele temperatuuri kõrgpunktile eelnevale päevale.
Paljud naised tunnevad ovulatsiooni alakõhus. See võib olla pakitsus või valu, mis võib kesta mõne sekundi, mõne minuti või mõne tunni. Iga naine on erinev. Kuid arvesta jällegi sellega, et kui ovulatsioon juba toimub, on aega viljastumiseks veel üks ööpäev.
Eelnevatest lihtsam, aga kulukam viis on osta apteegist ovulatsiooniteste. Testid ennustavad ovulatsiooni paar päeva ette, mõõtes teatud hormooni LH sisaldust uriinis. Ovulatsioonitesti tegemine sarnaneb rasedustesti tegemisele.
Kuigi paljude naiste jaoks on viljaka aja ära tundmine oluline osa edukast beebiplaneerimisest, tekitab see teistele liigset stressi. Stress pärsib rasestumist! Seega kui oled üks neist, kelle jaoks ovulatsiooni "taga ajamine" on stressirikas, siis loobu sellest. Kuna naine on viljakas kolm-neli päeva kuus, piisab ka lihtsalt iga paari päeva tagant vahekorras olemisest. Lisaks on see ju ka lõbus!
Kas Sina "püüdsid ovulatsioone"? Milliseid meetodeid selleks kasutasid?