Riskirasedus: Mida arvesse võtta?

Riskirasedus: Mida arvesse võtta?

18. Jun 2014, 16:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljudel naistel on unistus üks päev emaks saada, aga kõigile meist ei ole rasedus probleemide vaba - kas on mingeid märke, et beebi või rasedus on ohus?
 

Mida loetakse riskiraseduseks?
 

  • Naine on üle 35 aasta vana.
  • Lapse isa on üle 45 aasta vana.
  • Naine kellel on kroonilised haigused, mida suurendavad pärilikud probleemid, diabeet, epilepsia risk.
  • Pere kaasasündinud haigused nagu südame haigused, skeleti arengu häired.
  • Nainsel on olnud korduvad spontaanseed abordid.

 

Tuleb välja , et kui me ootame tüdruku sündi, moodustuvad tüdruku munarakud juba ema kõhus, et ühel päeval ise emaks saada.

Poistel omakorda tekivad spermatosoidid puberteedi eas ja küpsevad iga kolme kuu tagant.See on põhjus, miks emad, kes ootavad last 35-aastaselt on ohus - sest kui nad on 35-aastased, on ka nende munarakud 35-aastased.

Kui me peame raseduse ajal võtma ravimeid, mis suurendavad tõenäosust, et lapsel areneb sünnidefekt, võiks arstiga nõu pidada.

Beebit jälgib siia ilma tulemise teekonnal günekoloog, ämmaemand või perearst, kuid mitte ainult.

Kui naisel on kaasasündinud südamehaigus ja ta on (riski)rase, jälgib teda kardioloog. Kui tal on diabeet, jälgib teda endrokrinoloog. Nii et olenevalt sellest, milliseid haiguseid naine põeb, teeb spetsialist lisauuringuid.
 

Mida teha, kui spetsialist kahtlustab, et laps võib olla ema terviseprobleemid pärinud?
 

Kui on terviseprobleemide kahtlus, siis olenevalt nende suurusest, näiteks südamehaiguste puhul, kutsutakse kardioloog, kes uurib, kui tõsine on probleem ja milline on tõenäoline diagnoos.

Rasedad, kellel on oht, saadetakse spetsialistide juurde.

Selleks, et nende spetsialistide juurde saada, pead sa ennast rasedusega ämmaemanda juures arvele võtma.

On olemas ka sõeluuringud, et kontrollida, kas laps põeb kromosoomhaiguseid - näiteks Downi sündroomi. Samuti on võimalik teha lootevee analüüsi.

Kahjuks ei ole haiguse raskusastet raseduse ajal võimalik määrata, sest näiteks Downi sündroomiga lastel võib olla väiksem või suurem arenguhäire. See on iga vanema enda otsus, kas rasedust katkestada või mitte - nemad peavad mõistma, kas nad on valmis erivajadustega lapse eest hoolitsema.

 Emad, kellel on riskirasedus, ütlevad, et on aegu, millal hirm võtab Su üle võimust - Mis juhtub? Kas kõik saab ikka korda? Ürita rahu säilitada ja lohuta ka oma last - tundejõud on tugev.

Aga ka meie ise saame aidata tulevast beebit - me ei joo alkoholi ega suitseta raseduse ajal ja ei tarvita narkootilisi aineid ilma arstiga nõu pidamata. Vahel on põetav haigus ise beebile ohtlikum kui vastavad ravimid. Aga ravi määramisel peaks arst teadma, et Sa oled rase.

Kõige tähtsam on uskuda, et meil läheb kõik hästi ja me ei kaota lootust, et 9 kuu pärast võiksime kogeda seda erilist esmakohtumist.
 

Emmede Klubi