Ravimid, mida mees tarvitab, võivad samuti mõjutada loote arengut

Ravimid, mida mees tarvitab, võivad samuti mõjutada loote arengut

19. Apr 2022, 17:24 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kaua aega arvati, et kuni lapse sünnini mõjutab tema tervist ainult ema, kelle kõhus tita kasvab: ema vanus, ema tervis, ema kehakaal, ema suitsetamine, ema joomine, ema toitumine, ema võetavad ravimid... Kuid teadlased leiavad üha rohkem kinnitust sellele, et ka isa panus loeb – juba enne tita eostamist!

Näiteks leidsid teadlased äsja avaldatud uuringus, et levinud 2. tüüpi diabeedi ravim Metformin on seotud tõsiste sünnidefektidega. Mõju on aga just ravimi tarbimisel mehe poolt enne lapse eostamist.

Uuringus vaadeldi üle miljoni Taanis sündinud beebi andmeid. Teadlased analüüsisid, milliseid diabeediravimeid on võtnud raske arenguhäirega sündinud laste vanemad, et uurida ravimite ja arenguhäirete seost. Leiti, et just isa poolt kolme kuu jooksul enne lapse eostamist tarbitud Metformin tõstis märgatavalt raske arenguhäire tekkimise tõenäosust. Kui kõigist lastest esines väärarenguid 3.3 protsendil, siis kõigist Metformini saanud isade lastest 5.2 protsendil. Eriti tõusis meesoost loodete genitaalide arenguhäirete esinemistõenäosus.

Teiste diabeediravimite puhul seost ei leitud. Seega alternatiive on. Teadlased meenutavad aga, et 2. tüüpi diabeedi parim ennetus- ja leevendusviis on ikkagi tervislik elustiil. Seega jah, ka last sooviva isa kehakaal, toitumine ja vorm mõjutavad lapse tervist!

Muidugi pole diabeediravimid ainsad mõju omavad ained. Mõned lihtsad näited:

On alust arvata, et kanep mõjutab sperma kvaliteeti negatiivselt, mõjutades mõnede geenide avaldumist seemnerakus. Kanepist peaks hoiduma umbes 11 nädalat enne lapse eostamist.

Alkohol mõjutab samuti sperma kvaliteeti negatiivselt. Teadlased on leidnud, et kolmel lapse eostamisele eelnenud kuul alkoholi tarbinud meeste lastel on 44% suurem tõenäosus kaasasündinud südamerikke tekkeks. Kui mehel on kombeks juua rohkem kui viis ühikut alkoholi (neli väikest õlut, neli klaasi veini või neli pitsi kanget) korraga, siis suureneb tulevase lapse südamerikke tekke risk 52% võrra. 

Teame juba ammu, et lisaks lapseootel ema suitsetamisele lootele igati kahjulik ka isa suitsetamine. Selleks ei pea isegi raseda kõrval suitsetama – piisab pärast õues suitsetamist ilma riideid vahetamata ja ennast pesemata tuppa lapseootel naise juurde tulemisest.

 

Seega võib vast julgelt öelda, et aitab kogu vastutuse naiste õlule veeretamisest – tervete laste siia ilma toomiseks peavad koos pingutama nii ema kui ka isa! :)