Rasedusest väsinud

Rasedusest väsinud

30. May 2013, 14:53 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas Sa oled rasedusest väsinud? Sa peaksid olema õnnelik, kuid Sa tunned tüdimust ja ei jõua ära oodata, millal see kõik läbi saab. Või arvad Sa, et midagi on valesti? Loe selle kohta lähemalt.

Nõu annab psühholoog Diana Zande.

Ei, kõik on hästi, tõesti! Enamik naisi tunneb kolmandal trimestril ja mõnikord isegi varem sama. Esimene rõõm ja elevus rasedusest on juba vaibunud ja rasedus on muutunud kurnavamaks - raske on magada, käia pidevalt tualettis, söök ei mahu sisse jne. Jah, võib-olla antakse Sulle ühistranspordis lahkelt istet, aga samal ajal on ka palju ebamugavust - hemorroidid, kõhukinnisus või kõrvetised. Ja krampidest pole mõtet üldse rääkidagi.

Võib aidata, kui Sa räägid oma tunnetest mõnele sõbrannale või psühholoogile. Meeleolu kõikumised on samuti raseduse ajal normaalsed, aga krooniline apaatsus ja tüdimus võivad olla depressiooni tundemärgid. Sünnitusjärgset depressiooni jälgitakse väga hoolega, aga umbes 10% naistest saab see alguse juba raseduse ajal. Depressioon võib olla psühholoogiline ja põhjustatud hirmust - kuidas kõige sellega hakkama saada, ebakindlus oma partneri ja tema võimekuse suhtes. Kuid depressiooni võivad viia ka puhtalt füüsilised tegurid. Kasvõi asjaolu, et vereanalüüsid ei ole nii korras, nagu nad peaks olema.

Leia endale tegevust ja Sa näed, et depressioon kaob, sest Sul lihtsalt ei ole aega kurvastada.

Suhtle inimestega 

Lisaks füüsilisele ebamugavusele, võib aeg-ajalt ette tulle, et Sa pead kokku puutuma ka teiste kommentaaride ja probleemidega. Muidugi, täiesti tarbetu kommentaari peale pole vaja reageeridagi - ürita lihtsalt teemat muuta. Võid oma sõpradele ja lähedastele öelda, et Sa ei soovi oma raseduse üle kellegagi arutleda. Mõtle millelegi muule, näiteks unista oma lapsest, milline ta välja näeb ja kuidas kasvab. Vajadusel lase auru välja sarnases olukorras olevate inimestega, kes tunnevad samamoodi. 

Naudi rasedust!

Naudi, kuni seda veel on. Võib-olla Sa arvad, et seda on võimatu teha, aga mõtle sellele, et need on Sinu raseduse viimased kuud ja n ädalad. Üsna varsti on Sul enda jaoks vähem aega. Kirjuta sünnitusplaan, valmistu lapse tulemiseks - osta ja organiseeri kõik vajalik, kasvõi tee raseduse piltidega fotoalbumiga algust või õpi selgeks unelaule. Vahel jälle puhka ja maga. Planeeri päev ja naudi kõike - kui Sa oled värske ema, on aega endale juba keerulisem leida.

Pakume Sulle mõned ideed:

 Kohtu sõpradega. Naudi sõbralikke vestlusi sõpradega, sööge koos õhtust või jooge tassike teed.

Säti ja korralda kodu ümber. Vaata läbi vanad asjad - vabasta riiulid liigsest. Alguses võib tunduda, et see ei võta palju aega ja energiat, siis peale beebi sündi Sa oled selle üle õnnelik, et maja on korras ja Sa ei pea vähest aega sellele kulutama.

 Hellita ennast. Mine SPA-sse, massaaži, pediküüri või maniküüri.

 Õpi oma aega säästma. Mine juuksurisse ja lase lõigata soeng, millega ei oleks vaja palju vaeva näha. Mine koju ja võta kaasa valmistoitu, et Sa saaksid söögitegemise ajal lugeda ja uurida näiteks informatsiooni raseduse ja sünnituse ja beebihoolduse kohta. 

Veeda rohkem aega oma lähedastega. Naudi aega pere seltsis. Minge koos kinno või korraldage kodus romantiline õhtusöök.

 Osta endale midagi. Osta endale ilusad imetamisrinnahoidjad, stiilsed madala kontsaga kingad, mis sobivad Sulle ka peale rasedust.

 Liiguta ennast. Võta endale võimalus minna rasedate ujumisse, võimlemisse või joogasse.

 Mine fantaasiamaailma. Loe raamatuid, vaata lemmikfilme jne.

Ja sel viisil möödubki rasedus lennates!

Emmede Klubi