Teismeline Kathy Mitchell jõi oma tütart Karlit oodates raseduse ajal alkoholi. Tänaseks on Karlist sirgunud 43-aastane keskealine naine, kelle vaimne areng vastab esimese klassi lapse omale. Hello Kitty kleepsuraamatuid koguval Karlil on fetaalne alkoholisündroom ehk FAS.
Kathy jagab oma koletut viga avalikkusega, lootuses tõsta nende naiste teadlikkust, kes pruugiks käituda teadmatusest samamoodi.
Kathy kasvas üles seitsmeliikmelise pere viienda lapsena. Pere oli düsfunktsionaalne, probleemidest ei räägitud, alkoholism oli osa pere ajaloost. Juba kümneaastasena hakkas Kathy aitama vanemaid pererestoranis, mis öösiti teenis ööklubina. 12. eluaastaks oli Kathy juba korduvalt purjus olnud. 14-aastasena jõi Kathy end n-ö mäluauku. Keegi perekonnast ei pannud tüdruku joomist tähele.
"Joomine tekitas mulle tunde, et ma olen täiskasvanulikum, kenam, targem ja aitas mul ülejäänud maailmaga toime tulla," meenutab ta.
Kümnendas klassis jäi noor neiu rasedaks, abiellus oma teismelise peigmehega ja tuli koolist ära. Sündis terve poeg. Juba üheksa kuud hiljem rasestus Kathy uuesti. Toona oli kombeks öelda, et üks õlu päevas toob ilusa paksu lapse ja klaas punast veini on lapse verele hea. Kathy jõi nädalavahetuse jooksul pudeli veini või 4-5 õlut. Lisaks toitus ta ebatervislikult ja suitsetas sigarette.
Esialgu Karli arengus häireid ei tuvastatud. Kui mahajäämus ilmnema hakkas, panid arstid selle kõrvapõletike arvele. Alkoholi ei osanud põhjuseks pakkuda ükski arst. Kathy jõi üha edasi ja tõi ilmale veel kolm last, kellest üks suri sünnitusel ja üks kümnepäevase imikuna oma voodis.
Alkoholisündroomiga Karli sündis 1973. aastal. Samal aastal, mil Washingtoni ülikooli teadlased avaldasid teed rajava artikli, milles kirjeldati füüsilisi ja vaimseid puudeid lastel, kelle emad olid raseduse jooksul alkoholi tarbinud. Uurijad sedastasid, et alkohol on teratogeen, mis tapab ja kahjustab arenevaid rakke. Nad kasutasid esimest korda väljendit FAS ehk fetaalne alkoholisündroom.
Karli ema Kathy kuulis aga sellest, et raseduse ajal alkoholi tarbimine võib tekitada probleeme, alles aastail 1988-1989, mil Karli sai viimaks ka diagnoosi. Oma elu vahepeal rajale saanud naise eesmärgiks elus on nüüd tõsta naiste teadlikkust alkoholi mõjust lootele.
Alles möödunud oktoobris tuli Ameerika pediaatrite ühendus välja kindla seisukohaga, et mitte ühegi rasedustrimestri jooksul ei ole olemas ühtegi alkoholikogust, mille tarbimine oleks turvaline. Seda soovitust ei ole asunud järgima aga veel isegi kõik arstid.
FASD ehk raseduse ajal ema poolt pruugitud alkoholist põhjustatud sünnidefektid võivad ulatuda kergetest ja vaevumärgatavatest probleemidest (näiteks käitumisprobleemid koolis vms) kuni väga raskete arenguhäireteni (näiteks Karli FAS). Raseduse ajal pruugitud alkohol võib tuua kaasa lapse puuduliku kasvu, intellektihäireid, neuroloogilisi, emotsionaalseid ja käitumuslikke probleeme (nt aktiivsus- ja tähelepanuhäire), nägemis- ja kõneprobleeme. Looteeas alkoholi poolt kahjustada saanud inimestel võib olla spetsiifiline välimus: väiksed silmad, õhuke ülemine huul ja lame nina ning ülahuule vaheline ala. Ravi ei ole.
(Allikas: The Washington Post)
Kui palju teadsid Sina rasedana alkoholi mõjust lootele?