Rasedusaja kombeid ja uskumusi

Rasedusaja kombeid ja uskumusi

27. Feb 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Miks ei tohiks rase konna peale astuda ega mitte ühtainumastki asja varastada? Eks ikka seetõttu, et sellised teod võivad avaldada halba mõju veel sündimata lapsele, nii uskus vanarahvas.

  • Rasedat naist nimetati ka raskejalgseks ning teda pidi kohtlema hästi, talle pidi toitu pakkuma ning iialgi ei tohtinud talle ära öelda. Usuti, et naise meeleolu ja soovid mõjutasid lapse vaimset ja füüsilist arengut.
  • Usuti, et loodet võib kahjustada isegi see, kui beebiootel naine ei täitnud üldkehtivaid käitumisnorme - kui naine varastas kasvõi mõne tühise asja, sündis ka laps "pikkade näppudega" või tekkis talle varastatud eseme kujuline jälg.
  • Rase ei tohtinud vigast inimest naerda ega pilgata, ta ei tohtinud vigasele isegi mõttes kaasa tunda.
  • Mõnes kohas ei tohtinud rase käia ka matustel ega heita pilku surnule, sest usutavasti sündivat siis laps koolnunäoga - kahvatu või kollasena, aukus silmadega
  • Vahel seostati vastsündinu defekte sellega, et naine olevat raseduse ajal löönud kassi või koera jalaga. (Ja koera ega kassi ei tohi lüüa jalaga, muidu kasvavad karvad selga. Siis laps väga palju nutab, karvad torgivad mähkmetes. Räägiti, et mõnele olema kasvanud. Eriti sabakondi otsa.)
  • Usuti ka nn ehmatusmärkidesse, mida põhjustas suur ehmatus raseduse ajal. Usuti, et kui rase naine ehmub näiteks hiire peale, sünnib laps karvase või halli nn hiiremärgiga. Ehmatusmärgi vastu soovitati rasedal sikutada end juustest või kleidisabast, see pidavat ehmatuse tagasi tõmbama.
  • Usuti, et ilusate nägudega piltide või kujude vaatamine mõjutab ka vastsündinu väljanägemist. (Kord sünnitas üks kaunitar lapse, kes oli "must nagu indus". Mees tahtis naise tappa, arvates, et selle sigitas teenija. Siis aga leiti kodust musta indusi pilt ning otsustati, et see oligi juhtumi põhjuseks.)
  • Raseda naise erilised isud söögi osas tuli alati rahuldada, sest see mõjus hästi lapsele. Usuti, et kui ei täida raseda naise toidusoove, võib laps sündida väärarenguga või võib rasedus katkeda.
  • Vanasti püüti rasedust varjata ning usuti isegi, et rase naine võib kodust väljas käia ainult pimedas. Vanasti oli rasedus nagu häbiasi ja intiimne. Sünnituseks valmistuti salaja ning rase naine ei tohtinud osa võtta ka perekondlikest sündmustest.
  • Siiani usutakse, et kõikide asjade valmisvarumine toob halba õnne.
  • Traditsiooniliselt oodati esimese lapsena ikka poisslast ning meest, kes esimesena sai tütre, nimetati tattninaks. Poja sünni puhul korraldati isegi meestepidusid.

Nendes uskumustes on peidus ka üsna palju tõeterasid, mida tuleb lugeda ridade vahelt. Oluline on raseduse ajal hästi süüa, füüsiliselt aktiivne olla ning vältida stressi ja asjatut muretsemist.